Veľkosť písma

Rozloženie

Štýl menu

Nastavenia
www.ifauna.sk Články Akvaristika Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbáchBiológovia našli dôkazy o tom, že ryby vyžarujú farebné svetlo, vďaka ktorému môžu medzi sebou komunikovať.

Na prvý pohľad vyzerá jedna rovnako ako druhá. Avšak v skutočnosti sa ryby navzájom vidia v žiarivej zelenej, červenej alebo oranžovej farbe.
Tvrdí to štúdia publikovaná v časopise Plos One, podľa ktorej vedci našli dôkaz vyžarovania svetla pri zvieratách.
Vedci zistili, že viac ako 180 druhov rýb dokáže absorbovať svetlo a znovu ho vyžarovať v podobe inej farby. „Je to ako keby mali vlastnú málu súkromnú svetelnú šou,“ povedal podľa časopisu Nature John Sparks z Amerického prírodovedného múza v New Yorku.

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách „Boli sme však prekvapení, keď sme toho našli tak veľa.“
Žiaria aj koraly
Biológovia pomocou kamery a rozličných filtrov študovali ryby neďaleko Bahám a Šalamúnových ostrovov, ale tiež v sladkých vodách pri Madagaskare, Amazónii či v oblasti Veľkých jazier v Spojených štátoch. Tiež sa zamerali na ryby z obchodov a verejných akvárií.
Tak zistili, že ryby vyžarujú svetlo. Tento jav dokonca spozorovali aj pri takých druhoch rýb, ktoré vo vývoji delí viac ako 400 miliónov rokov.
Biofluorescenciu, a teda produkciu svetla živým organizmom prostredníctvom chemickej reakcie tiež zaznamenali pri niektorých koraloch či článkonožcoch.
Chránia sa svetlom
„Už dlho vieme o vyžarovaní pod vodou pri niektorých organizmoch, ako sú koraly, medúzy, či pri suchozemských živočíchoch, ako sú motýle či papagáje,“ povedal podľa CNN Sparks.
Pri rybách môže byť takýto jav spôsobený najmä pomerne stabilným prostredím, cez ktoré presakuje jasné modré svetlo.
S hĺbkou vody sa väčšina viditeľného svetla absorbuje. Hlbokomorské ryby produkujúce svetlo sú preto veľmi zriedkavé.
Najčastejšie sú takýmito pestré ryby, ktoré sa môžu lepšie maskovať v koralových útesoch. Pri štúdiu na Kajmaních ostrovoch napríklad narazili na úhora, ktorý žiaril na zeleno.
Vedci tiež zistili, že mnoho rýb má žlté filtre v očiach, ktoré tak môžu rozoznať svetlo svojich druhov – ide o tak〜zvaný medzidruhový skrytý signál.
„Mnoho rýb má schopnosť rozoznať svetlo a pomocou žiarenia tak nájsť svoje druhy, podobne ako to robia iné zvieratá,“ povedal Sparks.

  Pozvánka na burzu:

Medzinárodná burza exotov, hydiny, králikov, holubov v Nitre 2014

Ďalšie akcie

Diskusia, fórum - iFauna.sk

  • Preco kradnete clanky, napriklad http://mojerakusko.sk/vieden/zoo-vieden-najlepsia-v-europe http://www.ifauna.sk/clanky/spolocnost/621-zoo-vieden-najlepsia-v-europe ??? Aspon keby ste uviedli zdroj, ked uz nemate tolko splusnosti aby ste sa spytali.

  • Môžu sa parit agapornisi z jednoho hniezda?? Ďakujem. Vopred

  • Dobry den. Kvocka mi sedi na vajickach uz asi 19 den. Na zaciatku mala 12 vajicok, pocet sa ustalil na 9. Vcera asi na 19 den som si vsimol rozpucene dve vajicka. Jedno bola len skrupinka, druhe bolo aj kuriatko, ale este nie celkom dovivijane. (termin neviem presne kedy sadla, ale ako sme si vsimli hned sme jej nechavali vajicka). Kvocka je ohradena od ostatnych, ma klud, samostatne zradlo aj vodu. Dnes uz rozpucila dalsie dve, takze ich zostalo 5. Opat boli aj kuriatka. Priznam sa je to ten krat poprve, neviem posudit ako vyzera cerstco narodene kuriatko, ale toto vyzera ako by malo este par dni ostat vo vajicku, nema absolutne ziadne perie, strasne malicke a vajicko je rozdupane. Viem ze asi tazko takto na dialku poradite, ale kde asi robim chybu?

  • poprosim o pomoc o aky druh sa jedna..stroje a kontajnery boli privezene z Thajska..dakujem Eva

  • Dobry den chcel by som sa spýtať či niekto chová kalimero mal by som zaujem o kontakt - Email vopred Dakujem

  • Chcel bysom zacat chovat kacice. Ake druhy su dobre krizit aby bol vysledok dobre masity s vacsou hmotnostou? Dakujem

Najnovšie články

VÝSTAVY A BURZY