Veľkosť písma

Rozloženie

Štýl menu

Nastavenia
www.ifauna.sk Články Akvaristika Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbáchBiológovia našli dôkazy o tom, že ryby vyžarujú farebné svetlo, vďaka ktorému môžu medzi sebou komunikovať.

Na prvý pohľad vyzerá jedna rovnako ako druhá. Avšak v skutočnosti sa ryby navzájom vidia v žiarivej zelenej, červenej alebo oranžovej farbe.
Tvrdí to štúdia publikovaná v časopise Plos One, podľa ktorej vedci našli dôkaz vyžarovania svetla pri zvieratách.
Vedci zistili, že viac ako 180 druhov rýb dokáže absorbovať svetlo a znovu ho vyžarovať v podobe inej farby. „Je to ako keby mali vlastnú málu súkromnú svetelnú šou,“ povedal podľa časopisu Nature John Sparks z Amerického prírodovedného múza v New Yorku.

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách „Boli sme však prekvapení, keď sme toho našli tak veľa.“
Žiaria aj koraly
Biológovia pomocou kamery a rozličných filtrov študovali ryby neďaleko Bahám a Šalamúnových ostrovov, ale tiež v sladkých vodách pri Madagaskare, Amazónii či v oblasti Veľkých jazier v Spojených štátoch. Tiež sa zamerali na ryby z obchodov a verejných akvárií.
Tak zistili, že ryby vyžarujú svetlo. Tento jav dokonca spozorovali aj pri takých druhoch rýb, ktoré vo vývoji delí viac ako 400 miliónov rokov.
Biofluorescenciu, a teda produkciu svetla živým organizmom prostredníctvom chemickej reakcie tiež zaznamenali pri niektorých koraloch či článkonožcoch.
Chránia sa svetlom
„Už dlho vieme o vyžarovaní pod vodou pri niektorých organizmoch, ako sú koraly, medúzy, či pri suchozemských živočíchoch, ako sú motýle či papagáje,“ povedal podľa CNN Sparks.
Pri rybách môže byť takýto jav spôsobený najmä pomerne stabilným prostredím, cez ktoré presakuje jasné modré svetlo.
S hĺbkou vody sa väčšina viditeľného svetla absorbuje. Hlbokomorské ryby produkujúce svetlo sú preto veľmi zriedkavé.
Najčastejšie sú takýmito pestré ryby, ktoré sa môžu lepšie maskovať v koralových útesoch. Pri štúdiu na Kajmaních ostrovoch napríklad narazili na úhora, ktorý žiaril na zeleno.
Vedci tiež zistili, že mnoho rýb má žlté filtre v očiach, ktoré tak môžu rozoznať svetlo svojich druhov – ide o tak〜zvaný medzidruhový skrytý signál.
„Mnoho rýb má schopnosť rozoznať svetlo a pomocou žiarenia tak nájsť svoje druhy, podobne ako to robia iné zvieratá,“ povedal Sparks.

  Pozvánka na burzu:

Medzinárodná burza exotov, hydiny, králikov, holubov v Nitre 2014

Ďalšie akcie

Diskusia, fórum - iFauna.sk

  • Dávate vašim operencom výlučne rastlinnú potravu,alebo aj živočíšnu?

  • Monika M.z BA inzeraty plazy ....aky mate nazor o jej chove či ma nejake skusenosti a ci len zavadza mali sme kupit nejake zveri ..

  • Dobrý deň Chcel by som sa spýtať či máte niekto skúsenosti s liahňou Cleo kúpenej od internetového obchodu SHOPPINGALL. Ponúkajú ju tam od 35 €, ale na iných stránkach som ju našiel od 70 €,dokonca som pozeral priamo v Rumunsku kde ich vyrábajú a tiež tam stojí okolo 60 €.... tak sa mi to nejako nezdá. Ďakuejm.

  • Dobry den, chcel by som vas poprosit o pomoc pri liahnuti Emu hnedeho. mam na zahrade parku emu a zaciatkom januara zacali znasat vajcia, zniesli 23 vajec , vybral som 10 takych jednakych a peknych, nie prve ani posledne a nasadil som ich do liahne ze vyskusam. prvy krat som dal 5 a potom dolozil dalsich 5 aby som tie prve dlho neskladoval. presli dva mesiace a v piatok zacalo s prvych 5tich vajec jedno pipat- co ma velmi potesilo, pletka je len s tym ze presli uz 4 dni a vajce stale pipa ale nic sa z neho nekluje von. je to v poriadku? kolko to tak trva? zacinam mat strach ci sa to pstrosica bude vedet dostat cez tu tvrdu skrupinu von? na nete je malo info a aj tych par co je tak sa uplne rozchadzaju v tvrdeniach. mate niekto skusenosti s liahnutim emu? Dakujem vopred za akekolvek info.

  • Chcel bysom zacat chovat kacice. Ake druhy su dobre krizit aby bol vysledok dobre masity s vacsou hmotnostou? Dakujem

Najnovšie články