Veľkosť písma

Rozloženie

Štýl menu

Nastavenia
www.ifauna.sk Články Akvaristika Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbáchBiológovia našli dôkazy o tom, že ryby vyžarujú farebné svetlo, vďaka ktorému môžu medzi sebou komunikovať.

Na prvý pohľad vyzerá jedna rovnako ako druhá. Avšak v skutočnosti sa ryby navzájom vidia v žiarivej zelenej, červenej alebo oranžovej farbe.
Tvrdí to štúdia publikovaná v časopise Plos One, podľa ktorej vedci našli dôkaz vyžarovania svetla pri zvieratách.
Vedci zistili, že viac ako 180 druhov rýb dokáže absorbovať svetlo a znovu ho vyžarovať v podobe inej farby. „Je to ako keby mali vlastnú málu súkromnú svetelnú šou,“ povedal podľa časopisu Nature John Sparks z Amerického prírodovedného múza v New Yorku.

Ryby sa navzájom vidia v žiarivých farbách „Boli sme však prekvapení, keď sme toho našli tak veľa.“
Žiaria aj koraly
Biológovia pomocou kamery a rozličných filtrov študovali ryby neďaleko Bahám a Šalamúnových ostrovov, ale tiež v sladkých vodách pri Madagaskare, Amazónii či v oblasti Veľkých jazier v Spojených štátoch. Tiež sa zamerali na ryby z obchodov a verejných akvárií.
Tak zistili, že ryby vyžarujú svetlo. Tento jav dokonca spozorovali aj pri takých druhoch rýb, ktoré vo vývoji delí viac ako 400 miliónov rokov.
Biofluorescenciu, a teda produkciu svetla živým organizmom prostredníctvom chemickej reakcie tiež zaznamenali pri niektorých koraloch či článkonožcoch.
Chránia sa svetlom
„Už dlho vieme o vyžarovaní pod vodou pri niektorých organizmoch, ako sú koraly, medúzy, či pri suchozemských živočíchoch, ako sú motýle či papagáje,“ povedal podľa CNN Sparks.
Pri rybách môže byť takýto jav spôsobený najmä pomerne stabilným prostredím, cez ktoré presakuje jasné modré svetlo.
S hĺbkou vody sa väčšina viditeľného svetla absorbuje. Hlbokomorské ryby produkujúce svetlo sú preto veľmi zriedkavé.
Najčastejšie sú takýmito pestré ryby, ktoré sa môžu lepšie maskovať v koralových útesoch. Pri štúdiu na Kajmaních ostrovoch napríklad narazili na úhora, ktorý žiaril na zeleno.
Vedci tiež zistili, že mnoho rýb má žlté filtre v očiach, ktoré tak môžu rozoznať svetlo svojich druhov – ide o tak〜zvaný medzidruhový skrytý signál.
„Mnoho rýb má schopnosť rozoznať svetlo a pomocou žiarenia tak nájsť svoje druhy, podobne ako to robia iné zvieratá,“ povedal Sparks.

Diskusia, fórum - iFauna.sk

  • Cauko mal by som otazku. Ma tu niekto prax s chovom m.a ??? Mam uz nejaku tu tera prax a uvazujem o chove ametystiny. Poprosim o rady od chovatelov nie od teoretikov dakujem

  • Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako nakrmit svojho kajmana je to 40 cm mláďa samica a nechce mi asi mesiac papať skušal som zofobasy- viem blbosť ale za pokus to stálo, ďalej kuracie prsia rybacie masko aj bravcove srdve aj zive rybycky holíča a ona stále nič jeden pán z MT čo ich chová a vraj sa mu začali páriť mi odporučil že ju mam ako kačicu nasilu jej dat masko do ust az k prepažke ale ona ho neprehltne ako jej ho tam mam zatlačit aby zo spapala ??? viete mi niekto poradit ? s čím napr. a tak ?aby si zuby nevylomila ked zahryzne pre istotu vďaka za pomoc !!

  • Starám sa o neho už druhý deň, bola som mu kúpiť jedlo, dala som ho do klietky,ktorú som mala doma po andulke. Celý deň spieva, kúpe sa. Ale keďže má na nožičke pliešok s číslom, myslíte, že by som mohla nájsť jeho pôvodného majiteľa?

  • Dobrý den sliepka mi sedí na vajciach už pred 3 dnami sa mali liahnuť a stále nič.Vajíčka sme aj presvecovali a sú v nich kuriatka aj sa hýbu vo vode.kde može byť problém

  • Chcel bysom zacat chovat kacice. Ake druhy su dobre krizit aby bol vysledok dobre masity s vacsou hmotnostou? Dakujem

Najnovšie články