Akvaristika

Cichlidy patria, vzhľadom k svojim úžasným farbám a početnosti druhov, medzi najobľúbenejšie akváriové rybičky. Aby títo pestrí exoti akvárií zostali dlhodobej kondícii, je potrebné špeciálne krmivo.

Či malé alebo veľké, prúžkované alebo vzorované, bylinožravé alebo čisté dravce - sú cichlidy so svojimi cca 2000 druhmi, známe tiež ako tlamovce, jedným z najpočetnejších druhov rýb vôbec. Predstavujú sa nielen svojim nádherným zovňajškom, ale aj zaujímavým správaním obohatia každé akvárium.

Čítať ďalej...

So zármutkom oznamujeme širokej akvaristickej verejnosti, že svojich najbližších a priateľov akvaristov navždy opustil vo veku 77 rokov pán Norbert Dokoupil, vynikajúci odborník, prednášateľ, autor odborných príspevkov a literatúry v oblasti živorodiek pán Norbert Dokoupil. Posledná rozlúčka sa uskutoční 21. decembra 2015 v Obradnej sieni Pieta na Čučoriedkovej ulici 12 v Bratislave o 11, 00. Zostáva v našej pamäti, ďakujeme.
Čítať ďalej...

Dôvody pre väčšie akváriumPri deťoch sa zvykne hovoriť, keď sú malé, sú s nimi malé aj starosti. A čím viac rastú, adekvátne vraj rastú aj starosti. Pri akváriách to ale neplatí, a naopak je výhodnejšie mať dobre zabehanú veľkú nádrž, povedzme o objeme 300 litrov a viac, ako mať maličké 20 litrové akvárium, kde na vás striehne toľko problémov, o ktorých pri poriadnom objeme ani netušíte. Poďme sa teda na celú vec pozrieť detailnejšie.

Stabilita prostriedia, teploty, chemizmu

So zväčšujúcim sa priestorom rastie aj jeho zotrvačnosť a odolnosť, čo v akvaristike znamená napríklad to, že na zohriatie 20 litrov vody o 5 stupňov Celzia potrebujeme menej energie ako na ohriatie 300 litrov vody o rovnakých 5 stupňov Celzia. Po praktickej stránke ide napríklad o to, že taký pokazený ohrievač, na ktorom prestal fungovať termostat, nám „uvarí“ ryby oveľa skôr, ak ho máme umiestnený v maličkej nádrži, ako keby sme ho umiestnili do poriadneho akvária. Ohrievače síce nezlyhávajú každý deň, no mnoho akvaristov vám povie historky z prvej ruky o tom, ako im uhynuli všetci obyvatelia akvária práve kvôli tomuto elementu.

Čítať ďalej...

Nové filtračné a napájacie čerpadlá rady FPRegulovateľné Sera filtračné a napájacie čerpadlá FP pre sladkovodné i morské akvária, ale aj rôzne akvateráriá a paludáriá z vodnou plochou.

Sera filtračné a napájacie čerpadlá FP sú presvedčivé svojou kompaktnosťou a robustnosťou a súčasne veľmi nízkou spotrebou a sú tiež regulovateľné. Možno ich použiť ako filtračné, napájacie alebo prúdové čerpadlá a sú ponúkané v 7 výkonoch. Vždy si možno vybrať ten správny výkon - Od Nano akvárií až po morské akvária. Upevniť ich je možné pomocou dodávanej prísavky.

Sera filtračné a napájacie čerpadlá FP 100 a FP 150 patria k najmenším akvarijním čerpadlám a hodia sa obzvlášť pre Nano akvária. Možno ich použiť v sladkovodných akváriách od 10 do 50 litrov a vďaka svojim malým rozmerom do 5 cm sa zmestia takmer do všetkých vnútorných filtrov.

Čítať ďalej...

Nové prípravky systémovej starostlivosti o rastlinyNádherné rastliny a čulý život vodných obyvateľov prepožičiavajú každému akváriu vlastný šarm. Nový Sera systém starostlivosti pozostáva z dvoch základných a štvorsystémových výrobkov pre starostlivosť o rastliny, ktoré sú vhodné pre individuálne potreby najrôznejších rastlín v akváriu.

Akákoľvek potreba minerálov a stopových prvkov pre rastliny môže byť vyvážene a cielene uspokojená so Sera flore-výrobkami. Potreba výživy je okrem iného ovplyvnená druhom, množstvom, silou osvetlenia a dĺžkou osvetlenia, teplotou a tiež ponukou kysličníka uhličitého. Keď chýba aj len jedna živina, prestávajú rastliny rásť a riasy sa kvôli chýbajúcej konkurencii rozširujú.

Čítať ďalej...

Chov listonohov Triops longicaudatusOkrem mravcov a iných hmyzovitých potvor som sa dal na chov listonohov amerických – Triops longicaudatus.
Listonohy samozrejme žijú aj u nás v prírode, no z istého chovateľského dôvodu sa na chov používa práve tento.

Listonohy sa sa u nás dajú kúpiť ako hračka pre deti – aquasaurus a iné podobné výrobky , zväčša pozostávajúce z malej gýčovej plastovej nádobky , trochou krmiva a zmesi piesku so zopár vajíčkami (15). Samozrejme, my čo to chceme skúsiť chovať normálnejšie vieme, že krmivo by sme i tak použili vlastné a akvárium či inú nádobu tiež.
Preto je najlepšie kúpiť si samostatne vajíčka, lepšie aj vo väčšom počte.

Čítať ďalej...

Morské ryby sa vraj vplyvom zmenenej kvality vôd neboja nepriateľovKlimatické zmeny sa prejavujú aj zmeneným správaním rýb. Podľa austrálskej štúdie, o ktorej v pondelok informovala agentúra AFP, ryby strácajú pud sebazáchovy do tej miery, že sa prestávajú báť svojich nepriateľov.

Philip Munday z austrálskej univerzity Jamesa Cooka robil výskum v oblasti koralových útesov pri Papuy – Novej Guiney. Vplyvom zvýšenej aktivity podmorských sopiek je tam voda kyslejšia, než je obvyklé. „Ryby sa všeobecne vyhýbajú pachu dravcov, čo je logické. V kyslých vodách ich ale naopak tento pach priťahuje, a to je neuveriteľné,“ povedal Munday.

Ryby sa v tomto zmenenom prostredí údajne vydávajú ďalej od svojich útočísk, sú aktívnejšie a zvyšujú tým riziko na prežitie, pretože sú takto dosiahnuteľnejšie pre predátorov, napísal Munday v štúdii, ktorú zverejnil odborný časopis Nature Climate Change.

Kyslosť oceánov zvyšuje proces absorpcie atmosférického oxidu uhličitého, ktorého more pohltí až 30 percent. Podľa Mundayovej štúdie zodpovedá kyslosť morských vôd hodnotám, s ktorými sa počítalo. Ryby sa však zvyšujúcej sa kyslosti vody nedokázali prispôsobiť, hoci sa do tohto prostredia už rodia. „Zdá sa, že sa s tým nedokážu vyrovnať ani za celý život,“ povedal Munday.