A A A
Austrálčania chcú zachrániť diablaNa východe Austrálie sa vlani narodilo 24 tasmánskych čertov v chovnej stanici, ktorá pomáha zaistiť prežitie druhu ohrozeného nákazlivým ochorením podobným rakovine.

V zariadení s názvom Devil Ark (Čertova archa) na svahoch horskej oblasti Barrington Tops severne od Sydney odborníci chovajú samca a samičky, ktoré chcú raz vrátiť na ostrov juhovýchodne od Austrálie – na Tasmániu.

Nádorové ochorenie tváre, pre ktoré diablom medveďovitým, inak nazývaným tasmánske čerty, do piatich rokov hrozí vyhynutie, usmrtí jedinca do troch až šiestich mesiacov. Nákaza sa šíri uhryznutím pri obrane potravy alebo v bojoch o územie.

„Šance na prežitie dnes vyzerajú zle. Choroba bola objavená v roku 1996. O 15 rokov neskôr sa populácia znížila o 91 percent,“ tvrdí ekológ Tim Faulkner z organizácie Australian Reptile Park. V súčasnosti ,,tu nie je žiadna nádej na liečbu, na vakcínu ani na spomalenie šírenia nákazy," hovorí.

Vačkovec bol v čase, keď sa zdarne množil, považovaný za škodnú zver. Teraz sa jeho populácia odhaduje od niekoľkých tisíc do 20– až 30-tisíc jedincov.

Tasmánsky čert, ktorého tak začali nazývať britskí osadníci vydesení jeho mocnými škrekmi, nebol vždy len symbolom Tasmánie. Do 17. storočia sa preháňal aj po ďalších oblastiach Austrálie. Skutočnosť, že postupom času sa životný priestor zvieraťa obmedzil na ostrov, podľa genetičky Kathy Belovovej narušilo jeho genetickú informáciu a následne imunitný systém. Tvrdí, že tasmánsky čert je teraz náchylnejší na choroby a jeho protilátky nedokážu rozpoznať rakovinové bunky. Jej tím z univerzity v Sydney skúma nádor a dúfa, že nájdu vakcínu alebo spôsob liečby. Vedci stavajú predovšetkým na vytvorenie genetickej banky a na umelý chov týchto zvierat. „V horizonte 30 rokov a niekoľkých generácií dúfame, že budeme mať tasmánske čerty, ktoré budeme môcť vypustiť do prírody,“ vysvetľuje Belovová.

Zariadenie Devil Ark, ktoré pripomína veľkú farmu, sa rozkladá na 500 hektároch nad osadou Tomalla Station v srdci národného parku. V stanici v súčasnosti žije asi stovka čertov. Do roku 2016 by to podľa odhadov mohlo byť už 350 jedincov a v nasledujúcich rokoch dokonca tisícka. Drobné zvieratá sa tu preháňajú vo výbehoch s bujnou vegetáciou pripomínajúcou ich prirodzené prostredie. Večer jedia zdochliny klokanov a inú korisť a cez deň môžu spať. Rozdelené sú podľa princípu „katalógu plemenných žrebcov“, aby bolo zabezpečené optimálne rozmnožovanie. V každom výbehu je šesť až desať jedincov. Samce tvoria asi polovicu.

 

Na rozdiel od čertov odsúdených na smrť v Tasmánii sa vačkovce v Tomalla Station môžu v bojoch vo výbehu alebo o samičku hrýzť bez obáv, presne tak, ako im velia ich pudy. „Toto správanie je dôležité pre ich prežitie, keď budú vypustené,“ tvrdí ošetrovateľ Adrian Good.

Podľa Tima Faulknera je skúsenosť s farmou tohto druhu jedinečná. Navrátenie druhov odchovaných v zajatí späť do voľnej prírody je totiž pri väčšine z nich stávkou do lotérie. Mohlo by však byť využívané pri iných živočíšnych druhoch žijúcich výlučne v Austrálii, ako je koala.

Reklama:

Terarium na mieru 0903360646Terárium na mieru Vám zhotovíme podľa Vašich parametrov a nákresov. V ponuke aj ostatný doplnkový sortiment: osvetlenie, substráty, meracia technika, vitamíny, medikamety a pod. Informujte sa na telefónnom čísle 0903360646. Terárium prinesieme v Bratislavskom, z časti Trnavskom kraji. Možný osobný odber v Bratislave. www.terarium.sk

ifauna
ifauna