A A A

Ľudia a fretkyChov fretky v domácnosti sa v poslednej dobe stáva doslova módnym hitom, hoci to nie je žiadna novinka. Ľudia tieto malé dravce chovali už pred vyše dvetisíc rokmi. V tej dobe sa využívali na lovenie myší a potkanov a až neskôr ich z tohto postu vytlačili mačky. Dnes je fretka obľúbeným domácim maznáčikom. Tieto malé zvieratká majú veľmi veľký rozsah schopností. Vedia chodiť dozadu ako jazvec, potápať a plávať ako vydra, vedia perfektne hrabať a podhrabávať, ak chcú vylezú aj na strom, záclony a prehrýzť drôtené pletivo je maličkosťou. Hollywoode z nej stala veľká filmová hviezda, zahrala si po boku známych hercov (Policajt zo škôlky, Pán šeliem, Hviezdna pechota a v mnohých ďalších) a zarobila svojim pánom pekné peniaze.

Fretka žije aj voľne v prírode na Sardínii, Sicílii a v minulom storočí bola vysadená aj na Novom Zélande. Ak by sme fretku chovanú s ľuďmi vypustili do prírody, nevedela by sa o seba postarať a uhynula by. Fretka vznikla pravdepodobne domestifikáciou tchora svetlého. Pôvodná farba fretky je biela s červenými očami “albino” a až neskôr sa začala krížiť s tchorom tmavým, a tak vznikla fretka tchorovitej farby, nazývaná tiež tchorofretka. Dnes však poznáme rôzne farebné mutácie od bielej cez pieskovú, pomarančovú, až po takmer tmavo hnedú.Pokiaľ ste sa rozhodli zaobstarať si fretku, malo by to byť zhruba 7 týždňové mláďa.
Práve od 7 do 10 týždňov sa mladé fretky učia všetko potrebné pre život: šplhajú, skáču a vydávajú sa na dobrodružné výpravy. Pre mláďa, ktoré si prinesiete domov, sa najväčším kamarátom stanú vaše ruky. Môžete sa s ním hrať, zápasiť, prevracať ho na chrbát, pričom vám bude jemne hrýzť ruky, no ak vás uhryzne silnejšie, treba hru prerušiť, aby sa naučilo, že ak bude hrýzť, nikto sa s ním nebude hrať. Doporučujeme kupovať z chovateľských staníc, alebo na inzerát (inzeráty nájdete TU)
Ľudia a fretkyPri výchove fretky je problematický hlavne prvý rok. Asi tak vo veku 6 mesiacov, keď sa vám bude zdať, že sa fretka konečne upokojila a skrotla, sa dostane do takzvanej puberty. Najobľúbenejšou hrou sa pre ňu stane lov na vaše nohy. Pravidlá tejto hry budú spočívať v tom, že sa z úkrytu vyrúti na vaše nohy, uhryzne vás, začne radostne poskakovať na všetkých štyroch nohách a kvokať, no hneď sa zase schová v úkryte. Zbaviť sa fretky v tomto období nie je riešením. Riešením sú hrubé ponožky, papuče a hlavne pevné nervy. Bitka a krik pri výchove fretky sú úplne zbytočné, fretka ich môže omylom považovať za výzvu k hre a vaša snaha vyjde nanivoč.

Zhruba v jednom roku sú fretky dospelé a začnú sa postupne upokojovať a stávajú sa z nich dokonalí domáci maznáčikovia.
Pri chove fretky v domácnosti sa môžete rozhodnúť či ju necháte voľne pustenú po byte celý deň aj bez dohľadu, alebo ju v dobe vašej neprítomnosti a v noci umiestnite do voliéry.
V bytoch je množstvo vecí, ktoré by mohli byť pre fretku nebezpečné. Či už sú to rôzne črepníkové kvetiny, ktoré môžu byť jedovaté, alebo otvorené okná, nakoľko fretky majú zlý odhad výšky. Tak isto aj rôzne otvory a diery o ktorých si myslíte, že sú malé a fretka sa do nich nezmestí tak sa mýlite. Fretka kam vopchá hlavu, tak tam sa zmestí celá a tak sa “stupačky” na WC alebo v kúpeľni stanú bludiskom odkiaľ sa fretka nemusí vrátiť.
 
Voliéra sa stane pre fretku v dobe vašej neprítomnosti bezpečným miestom.
Fretky sú časovo nenáročné zvieratá. Prespia cca 18 až 20 hodín denne a ak im vo zvyšnom čase venujete patričnú pozornosť a lásku, tak im ku šťastiu nič nechýba.
Voliéru si môžete zakúpiť v chovprodukte, alebo si ju môžete dať zhotoviť na mieru u stolára. Minimálne rozmery takejto voliéry by mali byť: dĺžka 1m, šírka 0,7m, výška 1m.
Čo by nemalo chýbať vo voliére, alebo v byte, kde fretku chováte, je toaleta, kam sa chodí vykakať a vycikať. Používajú sa toalety určené pre mačky, ale už aj v našich chovateľských predajniach sa objavujú toalety určené pre fretky, ktoré majú trojuholníkový tvar a jednu stenu majú vyvýšenú. Toaletu je dobré umiestniť na jedno miesto a zbytočne ju neprenášať, aby si fretka zvykla na miesto, kde ju vždy nájde. Do toalety nasypete podstielku, najlepšia je hrudkujúca, ktorá po vyšpinení vytvorí hrudku, ktorú jednoducho lopatkou odstránite. Toaletu čistíme dva krát denne.
Ďalej treba vyčleniť misky na vodu a krmivo.
Ak chováte fretku voľne po byte, tak si miesto na spanie určite vyberie sama. Vyhľadáva teplé miesta, pri radiátoroch, no ale aj pri motoroch chladničiek, na čo treba dávať pozor. Ak si toto miesto vyberie, tak jej tam môžete dať staré handry a tričká, do ktorých sa určite rada zamotá. Vo voliére na výber veľa miesta nebude mať, a tak postačí, ak jej tam do jedného rohu tak isto dáte nejaké staré handry.
Vo výbave by vám nemalo chýbať vodidlo s postrojom na prechádzky, ktorými sa fretka určite poteší. Vo zvieracích obchodoch sa predávajú špeciálne postroje pre fretky, je však vhodné ho doplniť samonavíjacím flexibilným vodidlom, ktoré umožní fretke väčší výbeh. Nikdy však nepúšťajte svojho miláčika z vodidla!!!

V kŕmení fretky sa v dnešnej dobe (podobne ako pri kŕmení psov a mečiek) preferujú granule určené výrobcom priamo pre fretky. Avšak ani z týchto nie sú všetky vhodné, obdobne ako medzi granulami pre psov a mačky sa aj pri granuliach určených pre fretky vyskytujú výrobky vyslovene komerčné, ktoré svojim zložením absolútne nevyhovujú. Preto pri výbere granulí pre fretku je potrebné držať sa dlhoročnými chovateľmi odporúčaného obsahu tukov, bielkovín (bielkovina má byť živočíšneho nie rastlinného pôvodu), maximálneho prípustného obsahu popola, obsahu taurinu, vitamínov a minerálov, vyvarovať sa nevhodných konzervantov v granuliach.

Fretka musí mať prístup ku granuliam a k vode nepretržite 24 hodín denne. Ako pamlsok je možné dávať napr. kúsoček papriky, uhorky, prípadne v malých dávkach a občas vitamínové pasty určené pre mačky. Fretke je možné podávať mäso, ale nikdy nie bravčové a akékoľvek mäso s kosťami (najmä hydinové kosti sú nebezpečné). Absolútne nevhodné sú pre fretku všetky výrobky z múky, kravské mlieko, údeniny, zemiaky, zvyšky ľudskej stravy.
Fretky sú veľmi inteligentné a hravé zvieratká. Svoju hravosť si zachovávajú po celý život. Majú svoj rozum a veľmi dobre si rozmyslia, či vás poslúchnu, alebo nie. V každom prípade sa vám za vašu trpezlivosť odvďačia kamarátstvom a prítulnosťou. A nervy, ktoré ste takmer stratili pri ich výchove, vám vrátia kúskami, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani cvičené cirkusové zvieratá.

V súčastnosti je chov fretiek organizovaný v oragnizáciach v ČR a v SR, o propagáciu a vedenie rodokmeňov sa stará na Slovensku SKCHF

Článok pre potreby portálu iFAUNA upravila Johana, za čo srdečme ďakujeme.
Ak vás zaujímajú fretky k dispozícii je zabehnuté fórum: http://forum.fretka.sk/

 

 

No Internet Connection