A A A

Plemeno väčšieho telesného rámca, ktoré v 50. rokoch minulého storočia vyšľachtili v Texase na produkciu jatočných holúbät veľkovýrobnými formami. Delwin W. James použil na jeho vyšľachtenie autosexingového kinga a montobanského holuba. Okrem dobrého osvalenia a rýchleho rastu sa texan vyznačuje dobrýmChov texanovi reprodukčnými vlastnosťami, starostlivosťou o odchovávané mláďatá a výraznou pohlavnou dvojtvárnosťou jednodňových i dospelých holubov.
V klimatických podmienkach južných oblastí USA vyvedie do roka 15 - 22 mláďat, u nás môžeme chovnú sezónu predĺžiť utepľovaním holubníkov. Okrem Ameriky sa chová v Maďarsku, Polsku a Nemecku a čoraz častejšie sa objavuje aj na našich výstavách. Živá hmotnosť starších jedincov dosahuje 790 - 950 g, mladých jedincov 750 - 850 g. Pohlavná dvojtvárnosť sa pri uliahnutí prejavuje tým, že samčeky nie sú pokryté páperím, alebo len veľmi krátkym, a majú svetlý zobák, zatiaľ čo samičky sú pokryté normálne vyvinutým páperím a na konci zobáčika majú čierny pozdĺžny pásik alebo čiernu škvrnku.
Po preperení sa okrem rozdielov v sfarbení dúhovky odlišujú sfarbením - samček je biely, samička farebná. Tento farebný fenotypový efekt väzby farby operenia na pohlavie treba upevňovať stálou selekciou tak, že na chov nechávame len biele samce, ktoré môžu byť v krčnej oblasti fŕkané, a farebné samice v žltej, červenej, hnedej a sivej farbe. 

Výber holubov 

Základom úspešného chovu sú úplne zdravé a výkonné holuby. To si treba uvedomiť už pri zakladaní farmy. Chovné holuby je vhodné nakupovať z dobre zavedeného a prosperujúceho chovu. Vyplatí sa nedôverovať rôznym reklamným ponukám a radšej sa presvedčiť osobne. Návšteva chovu a dôkladná prehliadka , hoci len zvonka, poskytne viac informácie než dopisovanie. Môžeme si vyžiadať na nahliadnutie záznamy o chove, aby sme sa presvedčili o jeho úspešnosti. Najväčšie a najlepšie holubiarské farmy v USA holuby na chov zásadne nepredávajú ;azda z obavy pred konkurenciou. Niektorý chovatelia sa snažia predať vyradené holuby zo svojho chovu, ktoré už majú produkčné obdobie za sebou, t.j. staršie ako 5 ročné. Najvhodnejšie je nakupovať vždy mladé holuby, najradšej už spárené, v každom prípade však aspoň so zaručene správnym pomerom pohlavia (1:1) . Spoľahlivo sa o veku holubov môžeme presvedčiť len podľa registračných obrúčok s letopočtom. Mali by sme teda nakupovať len holuby obrúčkované. Nikdy by sme nemali kupovať chovné holuby od rôznych priekupníkov alebo začiatočníkov. Presvedčme sa radšej vždy zo záznamov, že farma alebo chovateľ sa už dobre uplatňuje v mäsovej produkcii  a ako chovné ponúka skutočne len vybrané holúbätá. Bez sústavného výberu sa kvalita holubov rýchlo zhoršuje. Z vychovaných holúbät sa na ďalšiu plemenitbu musia vybrať len tie najlepšie a len od najlepších párov, pričom hlavnými kritériami by mala byť hmotnosť v jatočnej zrelosti a plodnosť; pri oboch je veľmi nutná vzájomná vyváženosť. Najťažšie holuby bývajú nielen menej plodné, ale často tiež zle kŕmia, takže ich mláďatá vo veku okolo 28 dní nemusia byť najlepšie.
V počiatkoch sa v USA na farmový chov využíval celí rad ťažkých plemien holubov, známych tiež v Európe a u nás, napríklad aj rimany, sliepočkovité, ťažké pštrosy, rysy a azda najúspešnejšie zväčšené poštové holuby vrátene gigantov. Postupom času sa však výber zúžil, so súčasným zvýšením produkčnej kvality. V súčasnosti sú hlavnými plemenami úžitkový king, karnó, mondén, texan a najnovšie kalifornský holub. Úspešné európske farmy všeobecne vznikli dovozom týchto holubov z Ameriky0 pribudli však e2ste bojlerové hybridy – euro holub a náš autosexingový štvorlíniový. Experimentovanie s inými plemenami, ktoré neboli špeciálne šľachtené na tento typ úžitkovosti, je neúčelné a nevedie k úspechu. To isté však platí tiež o menovaných plemenách pokiaľ pochádzajú z tradičného chovu zameraného okrasne alebo športovo0 zvlášť o európskych rimanoch, mondénoch, ale aj texanoch z niektorých chovov. 

Úžitkový King je pôvodné plemeno kingov, z ktorého bolo neskôr vyšľachtené výstavné plemeno King
Hmotnosť dospelých je 750 až 850 g, mladých dospievajúcich výletov 700 až 800 g . Všeobecne sa úžitkové kingy považujú za najproduktívnejšie plemeno, najmä pokiaľ ide o plodnosť, avšak s trochu ľahšími holúbatmi(450g).
Karnó pochádza povodne z Francúzska a Belgicka, ale pre farmový chov bol zošľachtený v USA. Dodnes zapĺňa najchýrnejšie farmy.
Mondén  sú to mohutné holuby, ktoré sa povodne chovali ako úžitkové v Taliansku a vo Francúzsku, avšak pod nemeckým vplyvom pri nich prevládlo šľachtenie na výstavné účely.
Americké úžitkové mondénny vyzerajú trochu ináč, namiesto operenie sa kladie doraz na kompaktnosť tela.
Švajčiarske mondénny sú čisto americkou záležitosťou. Boli tam vyšľachtené pre farmový chov, ale chovajú sa málo.
Texan (Auto-sexing Texan Pioneer) je pomerne mladé plemeno, vyšľachtené v päťdesiatych rokoch v USA.

Rýchlo sa však rozšírilo po celom svete a chová sa aj u nás. Má jednu vlastnosť, ktorá je pre úžitkový chov veľmi cenná – chová sa len rodofarebnom sfarbení. To znamená, že obe pohlavia sa dajú rozlíšiť podľa farby operenia ( samce sú skoro biele, s neurčitým sfarbením len na krku, samice sú v rôznych zosvetlených holubích farbách´0 dokonca už pri mladých holúbätách je možné rozpoznať pohlavie pola páperia.  Toto rodofarebné sfarbenie sa povodne objavilo pri úžitkovom kingovi a krížením sa prenieslo aj na iné plemená napríklad na úžitkové holuby na báze holuba poštového). Len pri texanovi je však sfarbením výlučným ( iné sa nepripúšťa).

Texan je mohutný úžitkový holub, s pomerne malou a zaklonenou hlavou, na nízkych nohách, avšak s mohutnou širokou hrudou, spôsobiaci až hranatým dojmom. Hmotnosť dospelých je 750-950 g, Mladých 700 až 800 g. Pre úžitok sa hodia holuby, ktoré sa zdajú skôr slabšie, s kompaktným a mäsitým telom a priliehajúcim menej bohatým operením. Z dôvodu udržiavania požadovanej plodnosti by hmotnosť nemala nikdy presahovať 1000 g. V Nemecku a Maďarsku sa na výstavné účely chovajú texany aj ťažšie a s bohatým operením, umocňuje dojem mohutnosti. Tieto sa pre úžitkový chov nehodia.

Kalifornský holub sa objavil v USA až v osemdesiatych rokoch. V dostupnej literatúre sa doteraz nikde nenašiel jeho opis. Hmotnosť zodpovedajú úžitkovým kingom, ale mláďatá majú ťažšie.

SZCH Holubov TexanovEuroholub sa k nám dostal z Francúzska s bombastickou reklamou. Ide o novošlachtenca, prvýkrát predstaveného verejnosti na parížskej výstave v roku 1990. Firma ktorá ho rozširuje, uvádza, že ide o hybridy v druhej generácii po krížení. To je najkrajnejšie generácia, ktorá sa ešte môže využiť len na produkciu jatočných holúbät. U nás sa však rozširuje aj potomstvo týchto hybridov, ktoré možno charakterizovať skôr ako krížence bez väčšej chovnej hodnoty, než ako euroholub.

Auto-sex 4L pod touto značkou boli u nás vyšľachtené štvorlíniové hybridy na báze úžitkového kinga, kalifornského holuba a červeného a modrého texana. Prejavuje sa pri nich výrazný heterózný efekt( zvýšená plodnosť, ranosť a hmotnosť). Finálne holúbätá bojlerového typu prevyšujú po jatočnej úprave hmotnosť holúbät výchozích plemien až o 25 %.  V rozhodujúcej generácii určenej pre produkčný chov sa prejavuje dvojnásobne istený autosexing na báze pohlavnej viazanosti farieb.

Na Slovensku sa venuje propagácii, združovaniu chovateľov: SZCH Holubov Texanov