A A A

Hlava kohútaSicílčanka (iné názvy použité v slovenčine – sicílska kura, sicílska kvietkovaná kura, sicílska korunkatá) je ľahké nosivé plemeno vyznačujúce sa zvláštne utváraným, čašovitým hrebeňom a bridlicovo sfarbenými behákmi. Pochádza z Talianska, z ostrova Sicília (tu ju nazývajú siciliana, v nemčine sizilianischer Becherkamm).

Je bystrá, raná, zhánlivá s dobrou, skoro nastupujúcou znáškou. Je pre ňu charakteristický čašovitý (kalichový) hrebeň. Operenie má bohaté, k telu dobre priliehajúce. Jej nároky na ustajnenie, ošetrovanie a kŕmenie sú rovnaké ako pri iných ľahkých nosivých plemenách. Je lietavá, preto tam, kde musí byť v obmedzenom výbehu, by tento mal byť aj zhora pokrytý pletivom.

 

Sicílčanka 1,0.Hmotnosť kohúta normálneho rázu je 2,0 až 2,4 kg, sliepky 1,6 až 1,8 kg. Chová sa v mnohých krajinách sveta, ale všade ide len o ojedinelé chovy. V Taliansku a Anglicku bola vyšľachtená aj zdrobnená forma, vyskytuje sa aj v Holandsku. Na Slovensku sa doteraz nechovala a pokiaľ mi je známe, ani v Česku. Hlava sliepky.Sliepky znesú za sezónu až 170 vajec. Minimálna hmotnosť násadových vajec je 45 g, farba škrupiny biela a hnedastá. Obrúčky: kohút 18 mm, sliepka 16 mm. Výstavné jedince, kohúty aj sliepky, musia mať pravidelne utváraný, čašovitý hrebeň. Hrebeň kohúta málo vyvinutý alebo rôzne ohnutý, smerom dopredu otvorený, s tenkými vláknitými zubmi alebo zubmi dlhšími ako 2,5 cm, vylučuje kohúta z ocenenia. Veľkou chybou je aj prítomnosť preliačin alebo výrastkov v čaši hrebeňa, veveričí chvost a biele ušnice, iný lesk v perí chvosta ako zelený, drobné perie na behákoch.

Farebné rázy:zlato vločkovaný, strieborno vločkovaný, oba tieto rázy vyzerajú ako biele ale majú čierny chvost so zeleným leskom, ďalej čierny, biely, zlatokrký.
Text a foto Dušan Barlík
Šéfredaktor časopisu Chovateľ