A A A

Celý areál je výnimočný. Slovensko môže rátať s tým, že ho začne navštevovať svetová jazdecká elita.V Šamoríne otvorili víkendovými pretekmi Hipo arénu, zameranú na všetky druhy jazdeckých konských športov, parkúr, dostihy, drezúru, ako aj vytrvalostné jazdecké preteky.

„Celý areál je výnimočný. Slovensko môže rátať s tým, že ho začne navštevovať svetová jazdecká elita. Už v auguste sa sem chystajú vrcholoví predstavitelia európskej jazdeckej federácie,“ uviedol tvorca dizajnu celého areálu Arno Gego z Aachenu (Nemecko).

 

Jazdecký areál sa rozprestiera na ploche 379.167 m2. Bola postavená v rekordne krátkom čase a budú sa tu usporadúvať najmä medzinárodné jazdecké preteky. V nasledujúcom roku je predbežne naplánovaných 26 pretekov národnej a medzinárodnej úrovne. Ideovým a kreatívnym tvorcom celého areálu je Mario Hoffmann, člen Jazdeckého klubu NAPOLI. „Už v septembri prvýkrát usporiadame Majstrovstvá sveta mladých koní vo vytrvalostnom jazdení. Počas pretekov tu budeme mať aj tri arabské televízie, ktoré chcú od nás vysielať priame prenosy. Areál sa stane významným pre propagáciu Slovenska vo svete,“ uviedol Hoffmann.

Poradia si aj s búrkou

Súčasťou arény je veľká tribúna s kapacitou viac ako 2500 miest na sedenie. Tu sa nachádzajú okrem sedenia aj rôzne stánky s občerstvením, priestor pre rozhodcov, VIP tribúna a športové obchody. Hlavný parkúr, na ktorom sa bude odohrávať väčšina súťaží, má špeciálny trávnatý povrch.

„Je to najkvalitnejší povrch v strednej Európe. Po búrke vieme do desiatich minút ošetriť a upraviť povrch tak, aby mohli preteky pokračovať a boli pre kone a jazdcov naďalej bezpečné,“ povedal Alexander Nálepka z jazdeckého klubu NAPOLI.

Všetko pre jazdectvoV areáli sa nachádza 638 boxov na zimné, ako aj letné ustajnenie a dve jazdecké haly. Povrchy v celom areáli sú na kvalitatívne najvyššej úrovni, aby bola zabezpečená bezpečnosť koní a jazdcov nielen pri samotných pretekoch, ale aj pri presunoch medzi stanoviskami. Otvorenie jazdeckej dráhy privítal aj primátor Šamorína Gabriel Bárdos. "Po troch desaťročiach sa konečne vrátia do mesta jazdecké preteky," konštatoval.

Areál má ambíciu stať sa organizátorom svetových jazdeckých hier (obdoba olympiády v jazdeckom športe) organizovaných medzinárodnou jazdeckou federáciou. Hipo aréna sa stane súčasťou športovo-rekreačného areálu Elements Resort, ktorý by mali otvoriť na jeseň roku 2015.