História chovu koní Norika muránskeho typu sa začala odvíjať v období 50-tych rokov 20. storočia
V roku 1995 bol v Muráni uznaný šlachtiteľský chov koní plemena norik typu muránskeho.

Na potulkách Muránskou planinou stretnete stádo pasúcich sa polodivých koní najpravdepodobnejšie na Veľkej Lúke. Ak ich tam neuvidíte, budú buď zavreté v ohrade, alebo sú na paši niekde inde. V každom prípade, ak budete mať to šťastie ich pozorovať, odnesiete si pekný zážitok.

Chov koní na Muránskej planine sa začal vybudovaním žrebčína na Veľkej Lúke v roku 1950. Počiatočné plemeno hucul bolo neskôr nahradené norikom.
Chovateľom a ošetrovateľom Norikov muránskych v Muráni je Jozef Siman. Všetky kone pozná po mene. Pán Siman dobre vie, že ošetruje výnimočný druh koní. Vari najsilnejší a najodolnejší, aký na Slovensku možno vidieť. „Sú statné, mimoriadne odolné proti počasiu a pracovité. Aj preto sú vyhľadávanými lesnými pomocníkmi,“ vysvetľuje Siman. Za obcou Muráň na Veľkej Lúke je jedna z dvoch chovných staníc, kde tieto koníky chovajú. Druhá je v Dobšinej. „Cvičené na prácu v lese sú ako 3,5-ročné, ako štvorročné sú zaraďované do lesnej prevádzky.
Tu vydržia pracovať v ťažkých podmienkach pätnásť až dvadsať rokov,“ povedal veterán chovu koní. Napriek tvrdej robote v lese sa noriky muránske dožívajú aj dosť vysokého veku života. Najstarší z koníkov podľa spomienok pána Kánoša sa dožil takmer štyridsaťštyri rokov.

Stádo norika muránskeho chovajú v Národnom parku Muránska. „Všetky kone sme už vypredali,“ tvrdí pracovník odštepného závodu Lesov SR v Revúcej. Ročne predajú 30 štvorročných koní.