Psi

Napriek svojej ostrosti je ľahko cvičiteľný a poslušný.

Vznik a pôvod SHS

Šľachtenie SHS sa začalo v 40.- tych rokoch 20. storočia, kedy nestor slovenskej kynológie pán Koloman Slimák začal podchytávať hrubosrstých jedincov sivastého zafarbenia, ktoré sa v tej dobe vyskytovali. SHS vznikol z troch pôvodných rás: Weimarský stavač, Český fúzač a Nemecký drôtosrstý stavač. V roku 1944 skrížil suku weimarského stavača Monika v.d. Haraska (ÖHZB-W 931) so psom českého fúzača Robby Šelle (SPKS 1294). Z tohto párenia vzišiel jednofarebný sivastý vrh. Z neho vynikala svojim výkonom a exteriérom najmä sučka Flora z Karpát (SPKS 1842). Tá bola potom napárená psom- weimarským stavačom Yves v.d. Westhütte (ÖHZB-W 937). Aj tentoraz z toho bol bezchybný hrubosrstý vrh. Nasledovali ďalšie párenia s jedincami plemien český fúzač a nemecký drôtosrstý stavač. Potomkovia týchto párení, avšak iba hrubosrstí a jednofarební, boli zapisovaní do experimentálnej plemennej knihy zastrešovanej od roku 1950 Slovenským poľovníckym zväzom ako hrubosrstí weimarskí stavači. To však spôsobovalo problémy, nakoľko oficiálny štandard wiemarského stavača neuznával jeho hrubosrstú formu. V slovenskom preklade štandardu však bolo uvedené, že niekoľko jedincov sa chová na Slovensku v hrubosrstej forme. Až v roku 1975 nemecký Klub chovateľov weimarských stavačov odpovedal slovenským chovateľom, že štandard nepozná žiadnu hrubosrstú formu weimarského stavača.
Čítať ďalej...

Keď začujete hlas svojho kamaráta, viete si ho hneď predstaviť, dokonca z tónu reči viete aj vycítiť, akú má náladu. Maďarskí vedci tvrdia, že podobne na ľudské zvuky reagujú aj psy. Emocionálne nabité zvuky ako smiech či plač vyvolávali podobnú spätnú väzbu u ľudí aj pri psoch.

Magnetická rezonancia podľa štúdie v Current Biology ukázala, že psí mozog sa pri prijímaní takýchto zvukov správa takisto ako ľudský.
„Psy a ľudia žijú v podobnom sociálnom prostredí. Takže nás zaujímalo, či dokážu psy z ľudského hlasu získať aj nejaké sociálne informácie,“ hovorí pre magazín Science Attila Andics, neurológ z Maďarskej akadémie vied na Univerzite Loránda Eötvösa v Budapešti.
Ide o prvú porovnávaciu neurozobrazovaciu štúdiu neprimátov a ľudí.

Čítať ďalej...

Pre väčšinu budúcich majiteľov štvornohých priateľov  - psíkov – nie je podstatné z akých predkov pochádzajú a koľko rokov sa vyvíjali a iné ďalekosiahle štatistiky.
Dôležité ale je aký sú dnes, ako vyzerajú, aký majú charakter a využitie.
Šľachtenie psov sa stalo vedou a čiastočne ľudským rozmarom, sprevádzaným módou. Výsledok je však nie vždy uspokojujúci. Príroda je skoro vždy silnejšia. Šľachtenie nových plemien psov podľa konkrétnych požiadaviek využitia čiastočne spôsobilo aj to, že už dnes je veľmi málo pôvodných plemien s typickými vlastnosťami a charakterom psa, bez civilizačných chorôb, degeneračných dedičných vád a reprodukčných obmedzení.

Čítať ďalej...

Katalánský ovčák je starobylé plemeno pocházející z Katalánska, které leží na území dnešního Španělska. Jedná se o velmi schopného a pracovitého psa, jež vyniká svojí samostatností, ale zároveň i výbornou spoluprací s psovodem. Během odpočinku je to ohromný kliďas, který nepohrdne láskyplným pomazlením se svojí rodinou.

Katalánský ovčák byl po staletí využíván jako ovčák u dobytka a hlídač farmy či majetku v Katalánsku. Hrál také velmi důležitou roli během Španělské občanské války (1936–1939), kdy byl používán k vyhledávání zraněných osob a také k doručování zpráv.
Čítať ďalej...

Milí naši priatelia, 
na známosť sa týmto dáva, že 17.9.2016 sa uskutoční už 3. ročník podujatia Orieškiáda Žitného ostrova (OŽO 2016). 
Aj vďaka Vám, ktorí ste sa zúčastnili predchádzajúcich ročníkov, sa naša Orieškiáda pomaly stáva tradíciou a spoločne sa tešíme na septembrový víkend, aby sme spolu s rodinami strávili príjemný deň v spoločnosti našich zvieracích kamošov. 

Opäť bude toto podujatie a výťažok z neho venované našim rozkošným útulkáčom, ktorých Vám predstavíme nielen na pódiu, ale budú sa počas celej akcie medzi Vami aj pohybovať :)

Samozrejme okrem hlavnej súťaže o Najkrajšieho orieška Žitného ostrova sú pripravované nasledovné kategórie:
- junior do 9 mesiacov
- dospelí psi nad 9 mesiacov
- dospelé fenky nad 9 mesiacov
- dieťa a pes
- "predveď sa"
- veterán (8+ rokov)
Čítať ďalej...

tic - clipTic – clip - bioenergizovaný prívesok na ochranu pred kliešťami a blchami, nie len pre zvieratá*... Neobsahuje žiadne jedovaté látky ...

● až 2 roky ochranný účinok

● vode odolný

● bez zápachu

● pre krátko i dlhosrsté zvieratá

● neobsahuje žiadne jedovaté látky

● deťom neškodný

● vhodný i pre šteňatá

Ako porozumieť tomu, čo v skutočnosti ale nevidíme Tak ako u homeopatických prípravkov, nevidíme bioenergetický náboj, pričom je potvrdený ich pozitívny účinok, tak sa v posledných rokoch (uvedenie na trh v r. 2000) potvrdzuje tiež účinnosť tic – clip.

Čítať ďalej...

V Bratislave je travič psov, traja uhynuliV bratislavskej Petržalke sa v uplynulých dňoch otrávilo niekoľko psov.

Silvia Čaňová zo Slobody zvierat povedala, že od stredy im psičkári nahlásili približne desať prípadov otravy a vedia už o troch uhynutých psoch.
Obyvatelia v stredu večer informovali Slobodu zvierat, že na viacerých miestach je v tráve rozsypaná otrava, ktorá vyzerá ako psie granule.
Ochranári podľa informácií od ľudí odhadujú, že jed je rozsypaný v okolí ulíc Černyševského, Farského, Wolkrovej, Vavilovovej a Pifflovej, Vlasteneckého námestia a v Sade Janka Kráľa.

Čítať ďalej...