A A A
Čivava a surová stravaNajskôr si povieme čo to surová strava je. V anglickej literatúre sa zvykne označovať ako BARF. V preklade niečo ako kosti a surová strava – Bone And Raw Food. Väčšina psíčkarov kŕmi svoje poklady granulami. Granule sú síce fajn, ale vždy ostanú iba tým čím sú – suchými, stále tými istými granulami. Sú vyrábané, skladované, prevážané a opäť skladované.

Kŕmiť granulami?

Áno, kŕmiť. Ja tiež kŕmim granulami. Kvôli väčšiemu počtu psov v domácnosti je to pre mňa značná úspora času. Ďalším dôvodom sú problémy s dostupnosťou určitých zložiek potravy. Tu niekedy nepomáha ani byť za dobré z miestnym mäsiarom. Kedy začať zo surovou stravou? Kedy je ten pravý dôvod začať s BARF? Napadajú ma tri hlavné dôvody: Keď mám troška viac času a môžem začať experimentovať Keď pes odmieta všetko ostané Keď má alergiu, alebo iný zdravotný problém Obzvlášť ten posledný dôvod je dôležitý. Ak je môj pes alergický, alebo má iné, dlhodobé zdravotné problémy, ako prvé by som si posvietila na to, čo žere, a skúsila by som surovú stravu. Nemajte strach, že pri tom niečo presolíte (predsa len pomery ingrediencií sú pre psa rozdielne ako pre človeka) a podobne. K dispozícii sú už na internete recepty či v kníhkupectvách rôzne špecializované knihy.

BARF a čivava

Je vhodná surová strava aj pre tohto malého psíka? Veď má predsa také drobné zúbky. Toto je najčastejšia obava. Veľa majiteľov si ešte hovorí: „Moja čivava je strašne rozmaznaná, to jej určite chutiť nebude“. Omyl! Opak je pravdou, jednoducho vyskúšajte a uvidíte. Všetky moje čivavy majú občas povinne na večeru surové kosti, mäso, zeleninu, ovocie či ryby. Dokonca jedna z nich, vždy keď dostane kosť, najprv si ju odnesie do skrýše. Tak ju potom spokojne začne ohrýzať. Čivava je pes, síce malý, ale stále pes. Preto, nebojte sa, surová strava je vhodná aj pre čivavy. Dokonca mám vo svojom okolí príklad cudzieho psíka čivavy. Ten je od malička kŕmený na BARF-e, má neskutočne krásnu srsť a je pekne stavaný. Pritom nie je z nijakého výberového chovu.

Tu sú nápady ako spestriť psíkovi stravu:

 

  • nie príliš slané a údené syry
  • kyslé mlieko vločky s acidkom (aby neboli suché)
  • biely jogurt surové mäso (okrem bravčoviny)
  • akékoľvek uvarené mäso
  • kosti
  • ovocie bez kôstok ryby (ale bez oleja, ten je ťažký na žalúdok)
  • konzervy z mäsa
  • granule sa dajú prichutiť rybím/lososovým olejom ( výnimočný na kožu a srsť)

 

Čo spomenúť záverom?

Čivava, tak ako každý pes, má svoje nároky na potravu. Nie je to však dôvod na paniku, nemusíte chodiť kvôli tomu okolo nej po špičkách – je to stále pes. Miniatúrny, podobajúci sa skôr na veveričiaka, ale aj tak pes so všetkým, čo k tomu treba. A poriadny pes potrebuje občas surovú stravu.