Zaujimavosti

Oblastné, miestne, krajské, propagačné výstavy organizované/usporadované jednotlivými ZO SZCH v tomto roku 2017
Čítať ďalej...

Čiernobiele pásy fungujú ako prirodzený repelent a odrádzajú dotieravý, bodavý hmyz

Podľa niektorých je to dobrá kamufláž v savane. Iní tvrdia, že pomáhajú zmiesť predátorov, podľa ďalších slúžia na reguláciu telesnej teploty a iní veria, že plnia akúsi sociálnu funkciu. Najnovší výskum však tvrdí, že čiernobiele pásy fungujú ako prirodzený repelent a odrádzajú dotieravý, bodavý hmyz.

Pomohlo by teda ľuďom nosiť pásikové oblečenie a brániť sa tak komárom, moskytom alebo muchám tse-tse? Vedci si tým nie sú úplne istí. Určite by záležalo na tom, aké prúžky by to boli, z akého materiálu by bol odev a ako by polarizoval svetlo. Zrejme najvhodnejšie by podľa nich bolo zvoliť monochromatické pásiky a lesklejší materiál. „Také tričko by mohlo aspoň trochu pomôcť. Určite by však pásiky mali byť tenké,“ uviedol Tim Caro z Kalifornskej univerzity v Davise, ktorý výskum publikovaný v žurnále Nature Communications viedol.

Čítať ďalej...

Ak máte radi prírodu, tak dnes nevynechajte Lesnícke dni 2017 na Partizánskej lúke. Lesnícke dni sú najväčším celoslovenským podujatím organizovaným lesníckymi inštitúciami na Slovensku.

Organizátori si pre návštevníkov pripravili zaujímavý program, v hode brvnom môžete vyhrať napríklad bicykel. Deťom pomocou hier a súťaží o ceny predstavia les, budú ich učiť spoznávať dreviny, živočíchy, prácu lesníkov a ochrancov prírody. Od 9.30 h sa môžete zúčastniť hodinového kurzu spoznávania vtáčieho spevu (zraz na zástavke autobusu č. 43 - Železná studnička), od 11.00 h je zas naplánovaná zmyslová prechádzka (zraz pri vatre na Partizánskej lúke). Na tejto prechádzke sa prejdete po známych miestach, no ukážu vám, ako ich môžete vnímať inak ako doteraz, so zapojením iných zmyslov (zraz pri vatre na Partizánskej lúke).

O 13.00 h sa zas môžete vybrať na exkurziu, pri ktorej spoznáte stromy v lese (zraz pri vatre). Akciu moderuje Jožo Pročko, o náladu sa má postarať skupina Bullet Holes.
Čítať ďalej...

Milí návštevníci ZOO Bratislava.

Pozývame Vás do ZOO Bratislava na Bratislavské mestské dni v ZOO Bratislava víkend 22. a 23. apríl 2017.

Vstup do ZOO Bratislava je tento víkend zdarma.

A to nie je všetko, pripravili sme si pre Vás aj zaujímavý program: v sobotu sa okrem vozenia na koníkoch (od 10.00 hod do 18.00 hod) môžete tešiť aj na slávnostné otvorenie nového vlčieho výbehu v lesnej časti ZOO, návštevu v ZOO Vám spestrí živé vysielanie rádia Európy 2.
Súčasťou slávnostného otvorenia nového vlčieho výbehu za účasti pána primátora Iva Nesrovnala a pani riaditeľky ZOO Bratislava (začiatok o 14 hod) bude vystúpenie folklórneho súboru Klnka. Akciou Vás bude sprevádzať moderátorka Gabriela Pirošková.
Pri výbehu sa môžete dozvedieť veľa zaujímavého z vlčieho života v infostánku "O živote vlkov".

Čítať ďalej...

Flóra a fauna sa na Zemi vyvíjali niekoľko miliárd rokov. Oceány, moria, pohoria, púšte a dokonca aj veľké rieky vytvorili fyzické prekážky, ktoré bránia pohybu druhov, čím významne prispeli k bohatej biodiverzite na Zemi, ako aj k vývinu živočíšnych a rastlinných spoločenstiev, ktoré považujeme za typické pre konkrétne regióny alebo oblasti. Vplyvom človeka však došlo k narušeniu týchto fyzických bariér, na základe ktorých sa vyvinula regionálne špecifická flóra a fauna, a druhy prichádzajú, či už náhodne alebo zámerne, na miesta stovky a tisícky kilometrov vzdialené od ich pôvodného biotopu. V mnohých prípadoch sa tieto nepôvodné druhy slabo prispôsobia novým podmienkam a dochádza k ich rýchlemu vyhynutiu. Inokedy sa im však podarí prežiť, rozmnožovať a udomácniť sa. V niektorých prípadoch sú tieto nové druhy tak úspešné, že už nie sú biologickou zvláštnosťou, ale skutočnou hrozbou a spôsobujú vážne škody nielen v rámci ekosystému, ale aj na plodinách a hospodárskych zvieratách, vplývajú na ľudské zdravie a majú vážne hospodárske vplyvy. Nepôvodné druhy s takýmito negatívnymi vplyvmi sú známe ako invázne (resp. invazívne) druhy.
Čítať ďalej...

Ďalšie články...