A A A

S nápadom vybudovať jazierka údajne prišiel bulharský ex-cár Ferdinand I. Coburg pri prechádzke s Imrichom Winterom. Vybudované boli v rokoch 1934-35. (Zdroj: Informačná tabuľa pred jazierkami). Sú to tri väčšie jazierka, každé je trochu inak zariadené. Nachádzajú sa v časti, ktorú nazývame Kúpeľný ostrov. Voda do jazierok vteká termálna, obsahuje okrem iného aj veľké množstvo síry. Druhové bohatstvo rýb v nich nie je vysoké, čo pravda ani nie je žiaduce. Hlavnými obyvateľmi sú ryby: gupky, molinézie, mečovky, koikapre a karasy - Poecilia, Xiphophorus helleri, Cyprinus carpio, Carassius auratus. Nevychovaní chovatelia tam občas hodia svoje ryby, ktoré už nechcú. Tieto ryby však obyčajne nemajú v jazierku dlhú životnosť. Osobitná kapitola sú korytnačky Trachemys scripta. Snáď pred rokom 2005 ich tam bolo neúnosné množstvo. Chápem, že deťom sa korytnačky rátajú, ale 30 korytnačiek v jazierku je dozaista priveľa. Korytnačky "odkladajú" do jazierok tí, ktorí sa ich potrebujú zbaviť. Apelujem na všetkých záujemcov o chov korytnačiek, aby si zvážili pred kúpou svoje možnosti zabezpečiť chov korytnačiek. Z iných živočíchov sa tu vyskytujú skokany rodu Rana sphenops, Poecilia reticulata

Z rastlín sú tu zastúpené rôzne druhy lekien a lotosov - Nymphaea, Nelumbo, viktória kráľovská - Victoria amazonica, puškvorec - Acorus, kalmus - Calamus, pálka - Typha minima, praslička - Equisetum, kosatec - Iris (Pomocný Zdroj: Informačná tabuľa pred jazierkami). V blízkom okolí rastie bambus. Po krajoch rastú rôzne okrasné kvety. Kus ďalej rastie Gingko biloba a iné exotické druhy drevín.

Asi v roku 2007 po prvý krát vyvstal problém s kačicami. V priebehu leta so do jazierok natrvalo nasťahoval jeden pár Anas platyrhynchos. Vypadalo to celkom milo, lenže kačky sa rýchlo prispôsobili. Najmä turisti ich chodili kŕmiť, kačice stratili väčšinu ostražitosti a po nejakom čase sa pridali ďalšie. Nebolo problém vidieť desať kačiek v jazierkach. Časom ale nastalo chladnejšie počasie a turisti prestali v takej miere kačice prikrmovať. Kačky si však už na svoje nové prostredie zvykli, tak sa pustili do lekien a iných rastlín, ktoré mali k dispozícii. Na konci roka to vypadalo, že jazierka sú zničené.

Reakcia prišla - po čase sa na jazierkach objavilo "pletivo", ktoré celkom účinne kačkám bránilo. V tom čase však už bolo trochu neskoro a zelené časti rastlín boli vyšklbané až na dno. Lekno ma korene veľmi hlboko a na jar sa obnovilo. Na jazierka chodím veľmi často, a podľa mňa, na jar nasledujúceho roku jazierkam pomohli tým, že tam nasadili nové lekná, ktoré sa pestujú v skleníkoch, myslím že pri SPTŠ.

V roku 2008 sa tiež objavilo nad leknami pletivo ako zábrana proti kačkám. Nepovažujem to za dobré riešenie. Nebolo by vhodnejšie informovať a vychovávať turistov, ktorí chcú prikrmovať kačky, aby to nerobili. V rámci toho by si kúpele mohli robiť reklamu. Zdá sa mi to rozumnejšie, ako postávanie kúpeľnej polície o kúsok vyššie a striehnutie na cyklistov a korčuliarov. Pletivo je reštrikčné opatrenie a dosť neestetické. Informovanie je prevenčné, okrem toho, mám pocit, že vzbudí dojem starostlivosti. Viem, že je milé kŕmiť kačičky, aj rybičky, ale je to nerozumné a skúsenosť z rokov 2007-9 o tom jasne vypovedá. Pri tejto príležitosti by som spomenul, že popri informovaní by kúpele mohli zabezpečiť, aby turisti nehádzali do jazierok mince, čím trpia najmä viktórie. Viem, že kúpele by museli investovať, ale som presvedčený o tom, že by sa to kúpeľom vrátilo.

Náš dopisovateľ a autor: Peter Kaclík - skala, www.sozo.sk, Fórum o umeni -http://www.sozo.sk/phpfusion/