A A A

Delfíny začali útočiť na sviňuchyBritskí vedci zaznamenali vo vodách Cardiganského zálivu pri pobreží Walesu zvýšený počet útokov delfínov skákavých (Tursiops truncatus) na sviňuchy obyčajné (Phocoena phocoena).

Tri zo štyroch útokov, ku ktorým došlo od mája, boli smrteľné. Odborníci z Cardigan Bay Marine Wildlife Centre (CBMWC) presnú príčinu útokov zatiaľ nepoznajú, predpokladajú však, že za ne môže buď nedostatok potravy, alebo nízky počet samíc delfínov.

 

Delfíny začali útočiť na sviňuchyV máji dobrovoľníci z CBMWC zachránili sviňuchu, ktorá uviazla na pláži po tom, čo ju tam zahnali delfíny. V júni potom zaznamenali dva útoky, pri ktorých skupiny delfínov sviňuchy zabili. Minulý týždeň vedci z paluby svojej lode sledovali, ako trojica delfínov dvadsať minút napádala sviňuchu, pričom na ňu skákali, držali ju pod vodou a vyhadzovali ju do vzduchu, až kým ju neusmrtili. „Jeden z delfínov ju napádal po celý čas, zatiaľ čo zvyšné sa k nemu občas pridávali. Napriek tomu, že sme boli kúsok od nich, si nás nevšímali a zameriavali sa iba na sviňuchu,“ uviedla Milly Metcalfová, ktorá s kolegami následne telo sviňuchy vytiahla na palubu lode, aby preskúmali zranenia. Zistili, že krváca z papule, čo naznačovalo vnútorné zranenia.

„Jednou z možných príčin týchto útokov je, že delfíny vnímajú sviňuchy ako potravných konkurentov, predovšetkým ak je na danom území nedostatok potravy. Sviňuchy normálne lovia menšiu korisť, zatiaľ čo delfíny žerú všetko. V tejto oblasti sme však žiaden nedostatok potravy nezaznamenali. Druhou teóriou je, že útoky na sviňuchy vyvoláva nízky počet samíc delfínov. Samce delfínov totiž bežne zabíjajú mláďatá, aby sa mohli spáriť s ich matkami. A sviňuchy majú podobnú veľkosť ako mláďatá delfínov,“ vysvetlila Sarah Perryová.

 

No Internet Connection