A A A

Samica Bany s mláďaťomV bratislavskej ZOO sa v stredu 30. júla v skorých ranných hodinách narodilo mláďa gibona zlatolíceho. Ide o historicky štvrté mláďa narodené v Bratislave, informovala riaditeľka ZOO Bratislava Miloslava Šavelová. Pohlavie nového prírastku nie je podľa nej zatiaľ známe, ale doposiaľ sa tu narodil jeden samček – Oliver (2001) a dve samičky – Natália (2002), Linda (2007).

Matkou mláďatka je osemročná samica Bany, ktorá do Bratislavy prišla v apríli roku 2013 zo ZOO Fuengirola v Španielsku, a otcom je trinásťročný chovný samec Oliver.

Bany zvládla pôrod bravúrne a keďže je sama prirodzene odchovaná rodičmi, vie, ako sa postarať o vlastného potomka. Mláďa pravidelne dojčí, čistí a stará sa o jeho pohodlie.

Samček OliverOliver pochádza z umelého odchovu, pretože jeho matka ho ako mláďa odvrhla a starostlivosť o neho prešla na jeho chovateľku.

Gibonia samička má po pôrode upravenú kŕmnu dávku – dostáva multivitamíny, kalcium, ovocný čaj s medom a zvýšili jej tiež o polovicu proteínovú zložku jej potravy (vajíčka, kuracie varené mäso, tvaroh).

Gravidita u tohto druhu trvá približne 7,5 mesiaca, po ktorých sa narodí jedno málo osrstené mláďa sfarbené dožlta. Približne po roku jedinec postupne zmení farbu na čiernu. Samec ostane čierny po celý život, samice sa v období dospievania prefarbia späť na krémovo žltohnedú s čiernou čiapočkou.

 

No Internet Connection