A A A

Máme doma fretkuFretky boli súčasťou ľudského života tisícky rokov. Tento malý člen lasičej rodiny sa svojim pánom zapáčil svojou čarovnou hravou povahou a vyvádzaním. Fretky ľudí nielen zabávali, ale im aj pomáhali pri rôznych úlohách, vrátane lovu zajacov a pokladaní elektrických drôtov. Ešte predtým, ako sa fretka stane členom vašej rodiny, mali by ste o nej vedieť pár základných faktov, ktoré sa dočítate v nasledovných riadkoch.

Pôvod fretky

Fretky patria medzi cicavce, tak ako mačky a psy, avšak majú oproti iným zvieratám špecifické potreby. Fretky, ktoré sú chované v domácnosti, sú iba jedným druhom z rodu fretiek – nosia meno Mustela furo. Vyskytujú sa v rôznych farebných variáciách, s jedinečnými vzormi na kožúšku. Čierno-nohá fretka je divoká príbuzná fretky domácej, na rozdiel od nej však pochádza zo Severnej Ameriky a nikdy nebola domestikovaná. Tieto divoké fretky patria medzi ohrozené druhy.

Dnešné domestikované fretky robia svojim majiteľom príjemnú spoločnosť, ale aj vrásky na čele kvôli huncútstvam, ktoré napáchajú. Fretky sú známe tým, že sa rady dostávajú na miesta, kam by chodiť nemali, pravdepodobne pre ich inteligenciu a zvedavosť. Vďaka ohybnosti spôsobenej anatómiou tela fretky, sa dostanú takmer do každej škáry. Medzi obľúbenú zábavu tohto zvieratka patrí aj kradnutie. Nič im nerobí väčšiu radosť, ako keď pánovi schovajú pero, alebo sú na úteku s jeho kľúčmi.

Starostlivosť o zdravie fretky

Povaha fretiek

Prečo fretka škrabe koberec pred dverami? Môže to byť preto, že jej divokí predkovia žili v norách. Príčinou môže byť aj zvedavosť, a túžba vedieť, čo je za dverami. Správanie fretky je odvodené aj od zvieracích inštinktov. Niektoré charakterové črty fretky sa však od jej domestikovania zmenili – dnešné fretky si užívajú spoločnosť iných fretiek, zatiaľ čo ich divokí predkovia z týchto radostí „vyrástli“ po dosiahnutí dospelosti. Divoké fretky, ako člen lasicovitého rodu (podobne ako tchory a norky) sú silnými predátormi, avšak udomácnené fretky stratili schopnosť loviť alebo prežiť v prírode.

Kúpa fretky

Fretka sa dá kúpiť vo zverimexe, u veľkochovateľov (tzv. množiteľov) alebo u chovateľov. V prípade, že si zadovážite fretku zo zverimexu, nepoznáte pôvod, prostredie ani spôsob chovu matky fretky. Ak máte problémy s chovom fretky, nemá vám kto poradiť. Mláďatá z neznámych chovov nebývajú očkované, môžu mať parazity či vrodené choroby. Vzhľadom na maržu obchodu, môžu byť ceny za kúpu fretky, privysoké. Veľkochovatelia fretky nechovajú ako domácich miláčikov, ale iba kvôli biznisu. Fretky chovajú v malých klietkach, samice bývajú viackrát do roka oplodnené, mláďatá môžu mať vonkajšie aj vnútrorné cudzopasníky, a nie sú očkované. Takýto chovatelia vám nedokážu odpovedať na otázky o rodičoch, očkovaní či kŕmení mláďat. Kúpa fretky u týchto „podnikateľov“ sa neodporúča, ak chcete mať istotu, že vaša fretka má dobrý pôvod, je zdravá a nebude mať problémy naučiť sa používať toaletu (tento úkon sa učí mladá fretka výhradne od matky). Chovatelia, ktorí chovajú fretky pre potešenie, vám budú vedieť na akékoľvek otázky zodpovedať, a vás, ako budúceho majiteľa si poriadne preveria. Dozviete sa od nich základné informácie o chove, o rodičoch fretky, odporučia vám výber podstielky, potravy, a ak sú ochotní, vedia zabezpečiť aj očkovanie mláďat pri odbere. Informácie o slovenských chovateľoch sa dajú získať na stránkach Klubu chovateľov fretiek na Slovensku alebo na diskusnom fóre o fretkách. Na príslušných webových stránkach klubu sa dozviete aj ďalšie informácie ohľadom chovu týchto zvierat, a môžete tiež s chovateľmi diskutovať alebo sa s nimi priamo zoznámiť.

Fretka v domácnosti

Aký domček zvoliť pre fretku? To je otázka, ktorá trápi nejedného chovateľa – začiatočníka. Fretka by mala mať k dispozícii viac miest, v ktorých sa môže pohybovať, vrátane uzavretej klietky, ohrady, a možnosti voľného výbehu. Fretku mimo klietky alebo ohrádky, treba mať však stále pod dohľadom. Nie je možné dovoliť jej potulovať sa po celom byte alebo dome, ako napr. v prípade chovu mačky či psa.
Farebné varianty fretiekMnožstvo nástrah na fretku číha najmä v kuchyni, kúpeľni alebo detskej izbe (deti by sa nikdy nemali hrať s fretkou bez dozoru dospelej osoby). Problémom je fretkina zvedavá povaha, a schopnosť vopchať sa do každej malej škáry, čo môže v niektorých prípadoch viesť k nešťastiu. V prípade, že majiteľ nie je doma, je dobré nechať fretku v priestrannej klietke, v ktorej bude mať dostatok voľnosti, a zároveň bude v bezpečí. Chov fretky sa netýka iba priestoru, ale aj dôležitých doplnkov, ako sú hračky, postieľky, misky, záchod a podobne.

Starostlivosť o zdravie fretky

Tak ako ľudia, ani zvieratká nie sú rovnaké. Platí to aj v pri chorobách. Často sa vyskytuje ochorenie nadobličkových žliaz, nerovnováha inzulínu a iné. Tak ako mačky a psy, aj fretky sa môžu dať očkovať. Na rozdiel od mačiek a psov, sa však môžu nakaziť nádchou od ľudí. Preto je dôležité, aby sa chovateľ dôkladne staral o zdravie a spokojnosť svojej fretky, a to po celý jej život.
Denná starostlivosť spočíva vo vyčistení misiek na kŕmenie, umytí alebo výmene napájačiek, a doplnení napájačiek čistou vodou. Každý deň sa kontroluje zdravotný stav fretky – prezerajú sa sliznice, zuby, pazúriky, stav trusu, srsti a kože - kvôli parazitom. V prípade jednej fretky stačí, ak sa trus odstráni každý deň lopatkou, samozrejme, v závislosti od znečistenia záchoda.
Raz týždenne by sa mal kompletne vyčistiť záchod pre jednu fretku, v prípade viacerých fretiek je vhodné ho čistiť častejšie. Jedenkrát do týždňa vyčistite voliéru, pomôcky a hračky. Používajte bežné čistiace prostriedky (Savo) zriedené vodou. Dôkladne vymyte dno a priestor voliéry, kde sa fretka pohybuje. Rovnako týmto roztokom umyte záchod a misky na kŕmenie, poprípade gumové hračky. Všetko potom poriadne vypláchnite čistou vodou a vytrite do sucha alebo nechajte vyschnúť. Raz týždenne tiež skontrolujte stav periniek a hojdačiek, prípadne ich vymeňte za čisté. Ak máte samicu s mladými, alebo jedincov v období ruje, čistenie priestorov a príslušenstva, je potrebné robiť častejšie ako raz za týždeň.

Chovateľ by mal dbať aj o duševné zdravie fretky. Fretka sa rada hrá, čiže by jej nemali chýbať hračky. Čím bude mať viac hračiek, tým menej si bude vytvárať hračky z vecí, ktoré na hranie určené nie sú. A verte, že fretka si taký objekt ľahko nájde! Väčšina hračiek pre mačky sú vhodné aj pre fretky, avšak fretky sa k hračkám správajú agresívnejšie – zvyknú ich žuvať, preto môžu byť pre ne nebezpečné predmety z peny, gumy alebo malých častí. Tie by mohli prehltnúť a udusiť sa. Uistite sa, že kúpené hračky sú dostatočne odolné. Vyrobte pre fretku tunely, hojdacie siete či hojdačky. Fretka sa dokáže s nimi zabávať celé hodiny.

 

No Internet Connection