A A A
Pštrosie vajce môže dosiahnuť hmotnosť až 1,4 kilogramu. Uvariť ho natvrdo trvá 60 až 90 minút, pričom sa z neho dokáže najesť osem až desať ľudí. Nahrádza tak až 24 slepačích vajec, povedala pre TASR Anna Kohutková zo Zoologickej záhrady v Bojniciach.
Vajíčka kladú aj plazy

"Vajíčka nenájdeme iba vo vtáčej ríši, takisto ich kladú plazy. Odlišujú sa tým, že majú kožovitý obal, nemajú tvrdú škrupinku ako vtáčie vajíčka. A vajíčka znášajú aj obojživelníky, ktoré však majú iba rôsolovitý obal, kde je malá čierna bodka, čo je vlastne zárodok. Neskôr sa z neho vyvíja žubrienka a potom žaba, ktorá už prechádza na súš," priblížila ďalej Kohutková. Vajcia je podľa nej možné nájsť aj v ríši cicavcov, sú to vlastne vajcorodé cicavce, ktoré žijú v Austrálii a na okolitých ostrovoch, ako napríklad vtákopysky alebo ježury.

Vajcia majú i rôzne tvary a farby, biele majú dutinové hniezdiče, pretože nepotrebujú, aby boli maskované, ostatné vtáky, ktoré majú otvorené hniezda, ich majú farebné alebo fľakaté, aby splývali s prostredím, kde sú nakladené. "Tiež majú tvary od guľatých, cez elipsovité až po špicaté na jednej strane. Tie kladú vtáky, ktoré majú hniezda v útesoch, mimo iných alky. Keby vajíčko chcelo vypadnúť z hniezda, nestane sa to, lebo sa bude krútiť do kolieska," vysvetlila Kohutková.

Najmenšie vajce má kolibrík, má váhu iba spinky, najväčšie má zase žralok obrovský, vo vtáčej ríši sa najväčším vajíčkom môže popýšiť pštros africký, konkretizovala Kohutková. V bojnickej zoologickej záhrade je zase najväčším to od nandu pampového, najmenším od papagája.