V nedeľu 16. júla 2017 vás pozývame do Skanzenu vo Vychylovke na druhý ročník Výstavy hospodárskych zvierat pôvodných slovenských plemien.

Kone, hovädzí dobytok, ovce, kozy, husi, králiky, holuby a hrabavá hydina medzi drevenicami. A k tomu zahrá ľudová hudba... Zvieratá sú vystavené priamo v priestoroch skanzenu, pri jeho jednotlivých objektoch. Výstavu doplnia aj slovenské plemená psov. Návštevníci môžu vidieť i ukážky práce so zvieratami a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. Podujatie oživí i folklórny program.

Chovateľský deň v skanzene organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a Zväz chovateľov oviec a kôz, pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

Ide o celodenné podujatie, počas ktorého kysucká dedina opäť ožije. Je určené nielen pre chovateľov, ale aj pre širokú verejnosť. Pretože populárnym spôsobom prezentuje chov hospodárskych zvierat a pomáha budovať vzťah k zvieratám a tradíciám už u malých detí. Minulý ročník prilákal 2400 návštevníkov, a to najmä rodiny s deťmi. „Tento rok bude vystavených ešte viac zvierat. Napríklad aj nedávno uznané nové plemená oviec. Podujatiu sme dali i ďalší rozmer, a tak popri zvieratách budú prezentované aj výrobky, ktoré si ľudia vďaka chovu domácich zvierat už oddávna vyrábali, ako aj činnosti, ktoré s chovom zvierat súviseli,“ dodáva k poslaniu podujatia Ing. František Staňo z OZ Chováme doma.

Detských návštevníkov čaká milá odmena.