A A A
V nedeľu 16. júla sa v skanzene Vychylovka Nová Bystrica konal druhý ročník podujatia Chovateľský deň v skanzene – prezentačnej výstavy hospodárskych zvierat slovenských plemien. Na zvieratá sa prišlo pozrieť takmer 3200 návštevníkov. Takú vysokú návštevnosť skanzen doposiaľ nikdy nezaznamenal.

Chovateľský deň v skanzene ponúka možnosť vidieť na jednom mieste naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. „Našim cieľom je propagovať chov slovenských plemien, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik,“ dodáva František Staňo z OZ Chováme doma. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o hospodárskych zvieratách našich národných plemien. Usporiadatelia tento rok rozšírili podujatie o ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. „Chceli smenávštevníkom ukázať, ako sa kedysi žilo. Drevenice, hospodárske zvieratá a remeselníci. To všetko pomáha
vytvoriť si obraz o živote našich dedov.“ Práve za existenciou vystavovaných plemien zvierat stoja desiatky rokov šľachtiteľskej práce našich predkov.
Zvieratá vo Vychylovke vystavovali chovatelia a majitelia fariem z Kysúc, ale aj vzdialených regiónov Slovenska. Ich účasť podporili chovateľské organizácie, v ktorých sa združujú Zväz chovateľov koní Slovenska, Zväz chovateľov pinzgauského dobytka, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Základná organizácia SZCH v Žiline a Čadci, Klub chovateľov československého vlčiaka a Klub chovateľov slovenských hrubosrstých stavačov. Propagačné materiály o chove včiel zabezpečila organizácia včelárov z Čadce. Zúčastnil sa aj Marans-Club Slovensko, ktorý na spestrenie podujatia vystavoval sliepky marans čierno-strieborného farebného rázu.

Prezentačnú výstavu sprevádzal aj kultúrny program. Chovateľský deň v skanzene slávnostne otvorili vystúpením Vlasty Mudríkovej. Nasledoval príhovor Daniela Hrežíka z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. V meneusporiadateľov sa návštevníkom prihovoril František Staňo za občianske združenie OZ Chováme doma a Janka Berešová, riaditeľka skanzenu Vychylovka. Potom vystúpili folklórne skupiny Dolina a Ozvena. Podujatie prilákalo nie len chovateľov, ale najmä rodiny s deťmi. „To, že sa sem prišla pozrieť takmer tisícka detí, nás veľmi teší. Budovať vzťahk zvieratám u detí je veľmi dôležité. Práve oni môžu pokračovať v našej chovateľskej práci,“ dopĺňa František Staňo.

Unikátom podujatia bolo, že sa podarilo na jednom mieste vystaviť všetky slovenské plemená oviec a kôz. Vrátane nedávno uznaného nového plemena slovenská dojná ovca. Jej šľachtenie trvalo 25 rokov. Naposledy sa výstava oviec na Kysuciach konala v roku 1990. Myšlienku zorganizovať výstavu slovenských plemien mal František Staňo v hlave už dlhšiu dobu. Pred rokom ju pretavil do reality. Pritom pôvodne chcel v skanzene urobiť len výstavu hydiny, chovu ktorej sa venuje už veľa rokov. Ako hovorí, počas príprav prichádzali ďalšie a ďalšie nápady, z ktorých napokon vznikla prezentačná výstava národných plemien hospodárskych zvierat, tak ako ste ju mohli zažiť aj tento rok. Organizátori majú už teraz plány na ten ďalší. „ Na budúcom ročníku by sme chceli prezentovať aj volky plemena slovenský strakatý dobytok. Chceli by sme ukázať, aký veľký náklad dokážu potiahnuť a tiež umožniť návštevníkom previezť sa na voze ťahanom volským záprahom,“ hovorí o plánoch na budúci rok František Staňo. „Volský záprah mal byť atrakciou tohto ročníka. Avšak kvôli okolnostiam, ktoré nedokážeme ovplyvniť, sa voly na výstavu nedostali.“ Sprievodný program o rok bude zameraný na naše tradičné pokrmy. Pomohlo by to vyriešiť aj obmedzené kapacity na stravovanie v skanzene. Chovateľský deň v skanzene organizovalo občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a tento rok aj Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

OZ Chováme doma sa zaoberá propagáciou chovu hospodárskych zvierat. Jeho cieľom je propagovanie chovateľskej činnosti na verejnosti, usporiadanie výstav, súťaží, chovných výberov a zvodov, uverejňovanie odborných článkov. Realizuje vzdelávacie, propagačné, informačné a konzultačné činnosti.

Združenie má zámer starať sa aj o ochranu genofondu zvierat a rozšírenie genofondu pôvodných druhov hospodárskych zvierat. V tomto období pracujú na ďalšom zaujímavom projekte, ktorého cieľom je tiež priblížiť chov hospodárskych zvierat širokej verejnosti. Spustiť by sa mal na prelome jari a leta budúceho roka.

Martina Staňová, OZ Chováme doma