Teraristika

Systematicky sa pakobylky aj listovky zaraďujú do kmeňa článkonožcov a triedy hmyz, v ktorej tvoria samostatný rad pakobylky (Phasmatodea). Celkovo je ich v tomto rade známych asi 2500 druhov.

Na zemeguli sa vyvinuli pravdepodobne pred asi 213-timi miliónmi rokmi v geologickom období nazvanom TRIAS. Spolu s nimi existovali aj včely, osy, mravce a rôzne druhy chrobákov.
Čítať ďalej...

Tradičný Martinský výmenný deň hmyzu a terárijných zvierat „ENTO­-TERA“ sa uskutoční

v sobotu 18. 3. 2017 v budove OSBD Martin – Sever, Kozmonautov 35, v čase od 8:00 do 11:30 hod.

Už po 52. krát sa tu stretnú entomológovia a teraristi z celého Slovenska a Čiech. Bude 

Výroba terárií a insektárií 0915272027možné tu vidieť

a zakúpiť živý, či preparovaný hmyz a drobné zvieratá, zvyčajne exotické motýle, chrobáky, šváby, pavúky,

škorpióny, strašilky, pakobylky, mnohonôžky, žaby, agamy, chameleóny, gekony, jašterice, myši, pieskomily,

škrečky a iné, a tiež entomologické a terarijné pomôcky a potreby. Ako atrakcia pre deti sa budú

konať PRETEKY ŠVÁBOV o 11:00.

Čítať ďalej...

Slovenské národné múzeum-Prírodovedné múzeum Bratislava 12. marca 2016 o 9.00 sprístupnilo výstavu Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov.Výstava na Vajanského nábreží 2 v Bratislave potrvá do 26. júna 2016.

Prírodovedné múzeum v spolupráci s firmou ARANEUS z Poľska pripravilo návštevníkom výstavu, ktorá po veľkých úspechoch v prírodovedných múzeách v celej Európe zavítala do Bratislavy.

Čítať ďalej...

Nový druh čiernej tarantuly, ktorá žije v okolí väznice v Kalifornii, dostal pomenovanie po spevákovi Johnnym Cashovi. Ten bol známy svojou slabosťou pre čierne oblečenie a niekoľkokrát koncertoval pre väzňov v kalifornskom Folsome.

Preto objaviteľ nového druhu Chris Hamilton považuje výber mena za veľmi výstižný. Tarantula Aphonopelma johnnycashi je jednou zo štrnástich novoobjavených členov rodu Aphonopelma. Vedci o tom informovali v žurnále ZooKeys. Počet členov tohto rodu tarantúl tak vzrástol na 87.

Čítať ďalej...

Univerzitné vivárium na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre je multifunkčné pracovisko Botanickej záhrady pri SPU bolo otvorené 3. 10. 2001

jeho hlavné úlohy a ciele sú:

- zabezpečenie ochrany chránených druhov plazov
- zabezpečenie dočasného umiestnenia chránených druhov plazov zaistených štátnymi orgánmi
- rehabilitácia zhabaných a zaistených druhov plazov
- zapojenie sa do pedagogického procesu environmentálnych a biologických disciplín
- zabezpečenie environmentálnej výchovy študentov všetkých stupňov škôl a širokej verejnosti
- zabezpečenie vedecko-výskumnej činnosti
- profesionálny chov a odchov náročných druhov plazov v kontexte "animal walfare"
- mediálna propagácia Univerzitného vivária SPU a ochrany biodiverzity.
- poradenská činnosť

Čítať ďalej...

Zoologická záhrada v Bojniciach sa môže pochváliť novým prírastkom. Narodila sa tam korytnačka hviezdicová, ktorá dostala meno Hviezdička. V 60-ročnej histórii zoo ide o prvý odchov suchozemskej korytnačky prirodzenou cestou. Informovala o tom dnes hovorkyňa Zoologickej záhrady Bojnice Simona Kubičková.

Korytnačka hviezdicová pochádza najmä z Indie, kde obýva suché lesy. "Z chovateľského hľadiska je to pomerne náročný druh, ktorý sa v opatere človeka rozmnožuje vzácne a málokedy úspešne," poznamenala Kubičková.
Čítať ďalej...

Pristimantis mutabilisTím amerických a ekvádorských biológov opísal nový druh žaby, ktorá dokáže v priebehu niekoľkých minút zmeniť textúru pokožky z úplne hladkej na ostnatú a naopak. Ide o vôbec prvého známeho stavovca s takouto schopnosťou, ktorú využíva na splynutie s okolitým prostredím.

Žabu, ktorá dostala vedecké pomenovanie Pristimantis mutabilis, po prvý raz objavili ešte v júli 2009 v rezervácii Las Gralarias v horskom dažďovom pralese na severe Ekvádoru doktorandka Katherine Krynaková z Case Western Reserve University a jej manžel Tim Krynak z Cleveland Metroparks. Keďže ju predtým ešte nikdy nevideli, odchytili ju s tým, že ju neskôr preskúmajú. Pre jej ostnatú pokožku jej dali prezývku punk rocker. Keď ju však chcela Katherine na druhý deň bližšie preskúmať, prekvapilo ju, že žaba má hladkú pokožku. Napadlo jej preto, že asi omylom vzala nesprávnu žabu.

Čítať ďalej...