Gekko gecko

Tento zaujímavý druh gekóna objavil profesor Syed Azhar Hassan vďala jeho nezameniteľnému volaniu. Pôvodný názov bol teda Gekko Gecko Azhari, poďla jeho objaviteľa.

Iné názvy: Tokay gecko,Gekón obrovský, Tokee, Tokeh

Výskyt:
Jedná sa o bežného nočného gekóna žijúceho v juhovýchodnej Ázii, od severovýchodnej Indie a Bangladéža, cez juhovýchodnú Áziu, po Indonéziu a západ Novej Guiney.
Prirodzené prostredie: Tieto gekóny obývajú dažďové lesy, ale nevyhýbajú sa ani ľudským obydliam.
Gekko gecko

Priemerná dĺžka života je 7-10 rokov.

Charakteristika:
Jedná sa o plazy s modrým, zeleným alebo sivým podkladovým sfarbením s červenými, modrými alebo oranžovými vzormi. Gekko gecko sú vo všeobecnmosti považované za veľmi agresívne, napádajú sa medzi sebou, napádajú iné druhy gekónov a dokonca aj človeka. Keď sa raz Gecko zakusne, len tak ľahko nepustí, preto je označovaný aj ako pit-bull medzi gekónmi. Živia sa hmyzom a niekedy si doprajú aj malú myš.

Sú to druhé najväčšie gekóny, samci dorastajú 30-40cm a samice 20-30cm a váha sa pohybuje od 150 do 300 gramov.

Chov:
Gekko gecko nemusia byť držané osamote, treba však dať pozor na to, aby sa v teráriu nevyskytli dva samce, ktoré by sa nezniesli a mohli by si spôsobiť vážne zranenia. Odporúča sa chovať samca s dvoma alebo viacerými samicami. Terárium by malo byť vertikálne orientované a aspoň meter vysoké.

Kŕmenie:
Gekko gecko majú veľký apetít a je treba dohliadať na množstvá skonzumovaného hmyzu. Niektoré majú rady ovocie, ale vo všeobecnosti sú to hmyzožravce. Ako potravu podávame cvrčky, šváby a rôzne druhy červov primeranej veľkosti. Múčne červy nie sú vyváženou stravou, podávajte ich s rozumom. Každé kŕmivo by malo byť doplnené vitamínmi. Mláďatá by mali byť kŕmené 2x denne, subadultné jedince raz denne a dospelé približne 5x do týždňa.

Zariadenie terária:
Na dno terária umiestnime vhodný substrát, ktorý bude zadržiavať v sebe vlhkosť /rašelina, kokosová drť, lignocel, molitan,.../. Substrát by nemal byť prašný, nemal by byť ostrý, aby nedošlo k zraneniu a nemal by sa lepiť na potravu.
Ďalej na dno umiestnime primerane veľkú a hlbokú misku s čistou vodou a upevníme konáre, po ktorých sa bude gekón šplhať / popr. bambusové tyče/. Podľa veľkosti terária zvolíme osvetlenie, G. gecko je nočný živočích a nepotrebuje UV-B žiarivku, takže o to menej problémov s osvetlením terária je. Pri rozmeroch terária 45x45x70 cm stačí 45W halogén.
Je dobré priebežne kontrolovať teplotu a vlhkosť v chovnom zariadení a celé terárium pravideľne rosiť rozprašovačom ráno a večer. Vlhkosť by nemala klesnúť pod 50%.
Teplota by sa mala cez deň pohybovať okolo 28 stupňov, s lokálnym ohrevom na vyššiu teplotu, v noci je dostatočný pokles na 22. Pokiaľ chcete umiestniť pod terárium výhrevný kábel, aby stúpla teplota substrátu a aby sa z neho postupne vyparovala voda, umiestnite ho na 1/3 celkovej plochy dna a misku z vodou umiestnite na opačný koniec terária, aby sa zbytočne neprehrievala a nevyparovala. Môžete kľudne uprednostniť napájanie gekónov pri dennom rosení čistou odstátou vodou.
Gekko gecko
Taktiež je dobré dať gekónom do terária rôzne skrýše, vďaka ktorým obmedzíte stres zvierat. Môžu to byť rôzne rúrky z dreva napríklad. Živé rastliny nemajú v teráriu s takýmito veľkými zvieratami dlhú životnosť, ale rozhodne spravia terárium estetickejším.

Párenie:
Pokiaľ chcete aby sa vaše gekńy množili, mali by ste postupne zvýšiť vlhkosť, dľžku svietenia v teráriu a podávať dostatok potravy. Tento druh sa rozmnožuje pomerne ľahko. Samiciam treba podávať vápnik a je dobré dať do terária vaječné škrupinky. Gecko kladú vajcia na steny terária alebo využijú bambusové tyče. Vajcia zo stien sa nedajú odobrať bez poškodenia, je dobré prikryť ich domavyrobeným krytom, aby ste ochránili novovyliahnuté mláďatá.
Jednu znášku tvoria obyčajne 2 vajcia s priemerom 2 cm. Ich škrupina niekoľko minút po znesení stvrdne. Ak sa znesené vajce nedotýka ostatných vajec, nadobudne okrúhly tvar, dotýkajúce vajcia sú spravidla oválne. Pri teplote 27 - 30 stupňov trvá inkubačne obdobie priemerne 90-100 dní /v extrémnych prípadoch aj 130 dní/.
DAMreptiles
Sumarizácia: Jedná sa o nádherného chovanca, treba si však uvedomiť, že nevyhovuje každému teraristovi. Musíte rátať s hlasným dvorením samca v tých najnevhodnejších hodinách a s väčšinou jedincov je lepšie manipulovať v kožených rukaviciach a snažiť sa obmedziť tieto stresujúce okamihy na minimum. Cenovo je dostupný, avšak keďže sa jedná o veľké zviera, terárium  a zariadenie vyjde drahšie ako u menších druhov gekónov.

Diana, DAMreptiles
www.damreptiles.eu

No Internet Connection