Chovateľov psíkov a mačičiek je dnes dosť. Avšak teraristike a akvaristike sa začína v posledných rokoch dariť. Expanduje do sŕdc všetkých generácií, od detí po dospelých ľudí zrelšieho veku.
Na SlovenskPrešovská burza alá Tera-Prešovu ma táto záľuba čoraz väčší úspech. Počty chovateľov exotických zvierat narastajú každým rokom. Aj v metropole Šariša dnes nájdeme zopár teraristov. A čo každému teraristovy najviac treba ? Je toho veľa ...  od krmiva cez nutnú techniku až po nové zverstvo do chovu. Tieto veci sa donedávna dosť ťažko zháňali na východnom Slovensku. Pre veľké množstvo veci trebalo jazdiť ďaleké kilometre na západ. A takto sme v podstate vznikli. Takže ako to vlastne bolo sa vám pokúsim teraz načrtnúť.
Myšlienka urobiť akciu podobného rázu vznikla už dávnejšie v minulosti. Vtedy to však bola mládežnícka zbrklosť a dopadlo to katastrofálne. Písal sa asi rok 2003.
Po siedmich rokoch, naberania skúsenosti a spoznávaním nových priateľov z oblasti teraristiky, odhodlanie neochablo.


15.5.2010, doobedie v tento deň patrilo práve premiére Tera-Prešov v Ekoparku Prešov. S nádejou a veľkými očakávaniami sme hostili 5 predajcov. Všetci boli praví východniari. Tlačili sme sa v malej miestnosti, ale nádherné slnečné počasie nám pomohlo prilákať a zaujať aj návštevníkov z radov laikov. Po niekoľkotýždňovej práci sme si užili zopár hodín v kruhu príjemných ľudí s rôznymi záujmami v teraristike.
„A čo teraz ?“ Pýtali sme sa samých seba. „Urobme ďalšiu !“ vyhŕklo z úst spoluorganizátorky Mirky. A tak sme sa do toho pustili.

PrešovJesenné burzy bývajú spravidla bohatšie na účasť predávajúcich a samozrejme sortimentu ponúkaných vecí. Počas leta všetci pilne pracujú a snažia sa svoj chov zveľaďovať aj odchovaním potomstva svojich miláčikov. Tak 16.10.1010 sme tu boli zas. No a nie len my, ale aj nové priestory a viac ľudí, zvierat ... proste všetkého. Tie nové priestory boli veľmi potrebné, preto sme sa rozhodli, že burzu urobíme v ABC CVC Prešov. Práve telocvičňa na poschodí nám poskytla dostatok priestoru pre väčšie množstvo predajcov a návštevníkov. Návštevníci – laici nás veľmi zaujímajú. Veď nás nie je až tak veľa ... treba ukázať tieto skvelé veci čo najširšej verejnosti. Burzička, ešte stále mala status burzičky. V ten jesenný deň hostila asi 8 predajcov, ktorý boli rozložený na 10-tich stoloch. Práve na druhej, jesennej akcii sme si ukázali, kam chceme smerovať. Sortimentu bolo naozaj dosť. Od malých myšiek pre chovateľov hadov po samotné hadíky cez pavúky, škorpióny a rôzne druhy jašterov.
Tak ako sa vyvíjajú hadíky vo vajíčku, vyvíjame sa aj my. A už vtedy sme postúpili o jeden stupienok vyššie. Súdiac podľa návštevnosti sa o burze dozvedelo viacej ľudí ako minule. A predajcovia boli zas o niečo spokojnejší. Svojou účasťou nás prišlo potešiť množstvo detí s rodičmi. A súdiac podľa ich pohľadov a výkrikov sa im zvieratká veľmi páčili. A ako by to malo správne byť, každý predajca ochotne poradil a vysvetlil zákutia chovu jednotlivých druhov zvieratiek. Preto to neostalo len tak a niektorý „pavučkári“ nám začali chovať aj hadíky iný sa chystajú na jaštery a pod. Ostatný určite neodišli na prázdno. Každý si mohol odniesť nejaké zvieratko, rastlinku, alebo aj dobrý pocit a nové poznatky.

Neskôr prišla jeseň a zima, a my sme zaľahli s medveďmi. Prebudili sme sa až niekedy koncom januára, aby sme stihli pripraviť ďalšiu Tera-Prešov. Práce bolo zasa o dosť viac, ale vďaka skvelým ľuďom nás tešila.
Tak ako nám to dopadlo ? Samozrejme lepšie ako na jeseň. Tento krát sa nám to podarilo zorganizovať o čosi lepšie. Boli sme opäť v ABC CVČ Prešov. Tento krát sme však okupovali sálu na prízemí. Ako som spomínal už predtým, viac predajcov a návštevníkov si vyžaduje priestrannejšiu miestnosť. 9.4.2011 sme sa zišli v doteraz najlepšej zostave. Predávajúcich bolo 12 a rozložili sa na 16-tich stoloch. Zastúpené bolo naozaj všetko. Technika, cvrčky, myšky, potkaníky, šváby, užovky, veľhady, gekóny a gekončíci, krmivo a maškrty pre psíkov boli spestrením. Nechýbali ani rastlinky, epifity do terárií nám doniesol Ľudo až z Detvy. Prešovčania vyjadrili svoj záujem v podobe návštevnosti,  ktorá presiahla minuloročnú. Najviac návštevníkov bolo z radov mládeže, čo nás nesmierne teší. Pociťujeme to ako prvé ovocie našej snahy, rozhýbať mladých nádejných teraristov. Tých bude na tohtoročnú jeseň hádam o čosi viac, aj vďaka článku , ktorý bol vytlačený v Prešovskom Večerníku.
Som veľmi rád, že spolu s Akvatera Košice prinášame východu to čo tu veľmi chýbalo. V súvislosti s tým by som rád vyjadril vďaku organizačnému týmu košickej burzy. Za ich pomoc, postrehy a hlavne koordináciu jednotlivých podujatí. Bez toho by sme nemohli fungovať, ak by sme si konkurovali. Takto si môžu teraristi celého východu užiť každučkú akciu „Made in Východ“ naplno.

Chcelo by to priložiť aj nejakú víziu do budúcnosti. Tých je hneď niekoľko, ale základná je len jedna, a to – napredovať ! Momentálne sa nám pomaly upierajú zraky na jesenný termín a nové priestory v centre mesta. Je to pre nás výzva, ale radi ju príjmeme, predsa treba stúpať a zveľaďovať. K splneniu našich cieľov nám pomôžu nazbierané skúsenosti a kontakty na ochotných ľudí. Z VPS-ky nám držali palce hneď od začiatku, dnes sa rysujú možný reklamný partneri a sponzori. Práve kvôli našim malým úspechom a odhodlaniu urobiť naozaj kvalitnú burzu. Veľmi radi by sme u nás hostili predajcov zo stredného a západného Slovenska. Poliakov nemôžeme vynechať, mame predsa k sebe relatívne blízko. Každopádne hlavným bodom všetkého je veľa príjemných a skúsených ľudí za stolmi – aby sa laici mohli poradiť s tými pravými odborníkmi. A my teraristi nazbierali ešte viac poznatkov a vymenili si veci
Týmto prierezom krátkej histórie som vám chcel priblížiť našu cestu k progresu. Aj  Východ má to svoje. Nie je to ešte to pravé orechové, ale zlepšovať sa je našim cieľom. Spoločne rozbehnúť celé Slovensko. Záujem ľudí tu je, len ho treba zveľadiť. A to prostredníctvom chovateľov a výchovy novej generácie.
Na záver by som sa rád poďakoval všetkým čo nám pomáhajú a držia palce. Každému predajcovi, ktorý nás podporí svojou návštevou. Chlapcom z Košíc a Prešova pri roznášaní letákov a inej osvety. Junákom z Akvatery za rady a podporu. Všetkým z rôznych štátnych úradov,  čo nám pomohli a držia palce. Všetkým a všetkému DIKI.
Ak nám to pôjde tak ako má, každá ďalšia akcia bude lepšia a lepšia.
Chovu zdar!

Reklama: Navštívte aj E-Shop www.terarium.sk

No Internet Connection