A A A
HayClay - nový trend v teraristikeNemecká firma OKOTAU už dlhé roky produkuje vysoko kvalitné granule z páleného ílu. Základnou vlastnosťou týchto granúl je pórovitosť, ktorá tvorí až 70% vnútorného objemu. Ílové substráty majú preto rad predností a našli uplatnenie v záhradníctve, akvaristike a teraristice. HayClay je obchodné označenie granúl, ktoré sa používajú ako substrát v teráriách. Ide o novinku, ktorá je na slovenskom trhu ešte len niekoľko mesiacov. Napriek tomu si HayClay za túto krátku dobu našiel množstvo priaznivcov.

Čomu HayClay vďačí za svoju obľubu?

Dôvodov je niekoľko: Hygiena a samočistiaca schopnosť - granule nepodliehajú mikrobiálneho rozkladu tak ako napríklad Lignocel a jemu podobné substráty organického pôvodu. HayClay - nový trend v teraristikeSubstrát preto nemá tendencie zahnívať a nemnožia sa v ňom škodce /larvy hmyzu, roztoče a pod./. Substrát je navyše vysoko vzdušný a preto dochádza k extrémne rýchlemu rozkladu výkalov, zvyškov potravy apod V dôsledku toho terárium nepáchne. Stála vlhkosť a teplota - substrát má vysokú vnútornú pórovitosť okolo 60%. Pohlcuje preto výborne vodu pri rosení. Túto vodu naopak spätne uvoľňuje za sucha. Tým udržuje stálu vlhkosť a teplotu v teráriu. Perfektné pre živé rastliny - substrát je ľahký a vzdušný, preto v ňom výborne prosperujú živé terárijné rastliny. Prírodný pôvod a vzhľad - granule sú 100% prírodného pôvodu bez akýkoľvek cudzorodých prímesí. Svoju hnedou farbou pôsobí navyše úplne prirodzene a veľmi esteticky. Pri uvedení substrátu na trh sa objavovali obavy z možného prehltnutia granúl chovanými zvieratami. Tieto obavy sa ukázali ako bezpredmetné. Podľa veterinárneho vyjadrenia je prehltnutie značne nepravdepodobné. Guličky sú totiž pomerne veľké a nezostávajú

HayClay

preto na živočíšnej ani rastlinnej potrave. V tomto zmysle je na tom podstatne horšie Lignocel a jemu podobné drobnozrné materiály. Tie ľahko priľnú k potrave a zvieratá ich potom prehĺtajú. Po dlhšej dobe sa tieto substráty usadzujú v črevách, kde môžu spôsobovať chronické zažívacie problémy. Substráty sa dodávajú v dvoch veľkostných baleniach HayClay 3L a HayClay 8L.

 

No Internet Connection