A A A
Caretta caretta Z tohto zistenia britských vedcov vyplýva, že tento druh morských korytnačiek je ohrozenejší, než sa predpokladalo. Morské korytnačky karety obyčajné (Caretta caretta) dosahujú pohlavnú dospelosť až približne vo veku 45 rokov. Tvrdia to britskí vedci zo Swansea University, ktorí preskúmali údaje o raste týchto korytnačiek zozbierané počas uplynulých desaťročí. Z ich výsledkov publikovaných v časopise Functional Ecology vyplýva, že populácia kariet obyčajných je ohrozenejšia, než sa doteraz predpokladalo.

"Čím dlhšie trvá určitému druhu dosiahnuť dospelosť, tým je jeho populácia zraniteľnejšia," uviedol Graeme Hays, jeden z autorov štúdie. Caretta caretta Tieto ohrozené korytnačky trávia skoro celý život v mori a pre vedcov je preto nemožné sledovať jednotlivé jedince. "Jedna konkrétna kareta sa nedá sledovať počas jej celého života. Z tohto dôvodu sa predchádzajúce odhady o veku, v ktorom dosahujú pohlavnú dospelosť, doteraz tak veľmi líšili. Niektorí tvrdili, že je to desať rokov, iní 35 rokov. Nebolo možné dosiahnuť konsenzus," dodal Hays, ktorý preto spolu s kolegami musel preskúmať veľké množstvo údajov. Porovnávali napríklad dĺžku novorodených kariet z hniezdisk na Floride s ich veľkosťou po príchode k brehom Azorských ostrovov. Túto trasu karety prekonajú za približne 450 dní. Vedci tak dokážu zistiť, o koľko za tento čas korytnačky narástli. Hays s kolegami tiež použili údaje o stovkách meraní kariet, ktoré vykonali vedci z celého sveta pri značkovaní jednotlivých korytnačiek.
POZVÁNKA: Pozývame všetkých chovateľov a praznivcov chovu teráriových zvierat i akvaristov na novembrovú burzu chovateľov, na novú nitriansku teraristicko - chovateľskú burzu "TeraHobby Nitra" ktorá sa bude konať už 13. novembra 2011.

 

No Internet Connection