A A A
Znovuobjavená žaba je žijúcou fosíliou Pred dvoma rokmi znovuobjavená žaba druhu Latonia nigriventer, ktorú v roku 1996 vyhlásili za vyhynutú, je v skutočnosti žijúcou fosíliou.

Zistili to izraelskí vedci z Ruppinovho vedeckého centra, ktorí tento druh podrobne preskúmali.

Žabu vedecky popísali v roku 1943 Heinz Steinitz a Heinrich Mendelssohn, pričom jej dali meno Discoglossus nigriventer. Tento druh sa vyskytoval iba v močiaroch v okolí jazera Chula, ktoré však v 50. rokoch nechala izraelská vláda vysušiť.

 

Odvtedy ho nikto už nevidel, a preto ho v roku 1996 vyhlásili za vyhynutý. V roku 2011 sa však podarilo objaviť jedného jedinca a odvtedy sa ich našlo ďalších trinásť. Vďaka tomu mohli vedci tento druh podrobne preskúmať, pričom zistili, že v skutočnosti nepatrí do rodu Discoglossus, ale do rodu Latonia.

Ten doteraz vedci poznali iba z fosílií, keďže všetci ostatní zástupcovia tohto rodu vymreli pred približne 15-tisíc rokmi.

"Keď sme tento druh pred dvoma rokmi znovuobjavili, považovali sme to za niečo úžasné. Keď sme však potom zistili, že v skutočnosti ide o žijúcu fosíliu, to bolo ohromné. Doteraz ste mohli skúmať zástupcov rodu Latonia iba prostredníctvom fosílií. Keď sme však skúmali tento druh, postupne sme zisťovali, že všetky jej črty sa zhodujú s rodom Latonia a nie s rodom Discoglossus," uviedol Sarig Gafny z Ruppinovho vedeckého centra.

 

No Internet Connection