Babiš sa s krokodílmi prerátalKrokodília farma Agro Jevišovice na Znojemsku, ktorá od vlani patrí pod koncern Agrofert Andreja Babiša, ukončí svoju činnosť. O mäso vzácnych zvierat nebol dostatočný záujem, informovala o tom Česká televize.
Farme sa síce vlani podarilo presadiť zmenu vyhlášky, aby mohla poslať krokodílov na porážku, ale ani to jej existenciu nezachránilo. Z asi 160 zvierat, ktoré poslala na porážku, totiž väčšina skončila v kafilérii, len časť mäsa sa jej podarilo predať.
Hovorca Agrofertu Karel Hanzelka priznal, že straty za mäso sa budú pohybovať v desiatkach tisíc až stovkách tisíc českých korún.

 

Mäso bolo príliš drahé

Kilogram mäsa z krokodílov sa podľa České televize predáva asi za 950 českých korún. Farma z Moravy však dodávala reštauráciám krokodílie mäso drahšie, ako bolo to, čo sa dovážalo.
"Mysleli sme si, že táto cena bude podstatne nižšia, než cena mäsa, ktoré sa dováža až z Afriky. Ale tá cena bola vyššia," povedal pre televíziu Martin Novák z pražskej reštaurácie Mount Steak, ktorá mesačne pripraví asi 15 krokodílích steakov.

Len atrakcia pre turistov

Posledných štyridsať krokodílov si chce farma ponechať a lákať na ne skupiny turistov. "Krokodília farma bola z technických dôvodov zrušená. Prehliadky budú možné len v krokoteráriu Jevišovice," píše na svojom webe.
Nenaplní sa tak predstava podnikateľa Bohumíra Radu, ktorý krokodíly na Moravu pred desiatimi rokmi doviezol. Plánoval vybudovať exotický pavilón, kde by bolo 800 krokodílov, ale nezískal naň stavebné povolenie a jeho farmu prevzal Agrofert.

No Internet Connection