A A A

Kuní veľký modrýKrálik na pohľad pripomína z farbenie kuny lesnej, len vo farbe modrej. Je to stredné plemeno mäsového typu a ideálnej hmotnosti 4,00 až 5,00 kg, s dobrou jatočnou zrelosťou a výťažnosťou. Telo je zavalité, pomerne široké, dobre osvalené. Hlava je široká a krátka, bez zreteľného krku. Končatiny sú kratšie a silné, s tzv. mačacím nášľapom. Dĺžka ušníc 11 až 12 cm. Srsť je hustá pružná, o dĺžke 3 cm.

Základné z farbenie je modré, pričom na chrbáte sa tiahne od koreňa ušníc až ku chvostu tmavomodrý pás široký asi 8 až 10 cm, ktorý smerom k bokom a na prsiach prechádza do svetlo pastelovej modrej farby. Svetlomodré sú potom boky, brucho, prsia a sánka. Prechod svetlého a tmavého zafarbenia nemá byť ostro ohraničené, ale postupne vzájomne sa prelínať.
Tmavý chrbtový pruh je súčasťou kuních znakov, ku ktorým patrí tmavé zafarbenie ušníc, nosnej masky, ktorá nemá presahovať výšku očí, ďalej tmavé zafarbenie očných krúžkov, chvosta a končatín.
Ďalej ku kuním znakom patria ešte tmavé sánkové škvrny a svetlá čelná časť prezývaná zrkadlo. Farba očí je sivomodrá so svetielkujúcou karmínovou dúhovkou. Pazúry sú tmavo rohovité.

Kuní veľký modrý
Farba podsady je na svetlejších častiach svetlejšia, na tmavších tmavšia, je teda v súlade s farbou krycieho chlpu.
Do roku 1993 bolo toto plemeno uznané len vo farbe hnedej. V roku 1986 sa rozhodol chovateľ Julian Sika z Trenčianskych Bohuslavíc rozšíriť toto plemeno o ďalší farebný ráz a požiadal o výskumný chov tohto plemena v modrom farebnom ráze. Do jeho šľachtenia sa súčasne zapojil chovateľ Pavol Zámečník z Trenčianskych Bohuslavíc a neskoršie chovateľ Peter Šípoš z Chrabran, okres Topoľčany. V ČR  v tom období sa zaoberali týmto plemenim p. Vrána zo Zborovic, p. Ružička z Vlkoša-Přerov, pr. Polehňa z Uherského Ostrohu, pr. Jahoda Jiří.

Pre tvorbu modrého rázu boli použité plemená kuní veľký hnedý a nitriansky Ni - v tej dobe s genotypom alel "gg".  Za krátkosť času našiel tento farebný ráz širokú záľubu medzi chovateľmi a takmer hrozilo, že vytlačí z našich chovov už zmieneného králika kunieho hnedého. Keďže tento králik získal lepšie chovateľské zázemie, čo mu pomohlo k ustáleniu jeho požadovaných plemenných kritérií podľa štandardu, mohol byť v roku 1993 vystavený na Celoštátnej výstave zvierat k uznávaciemu konaniu. Toto prebehlo k spokojnosti jeho šľachtiteľov a n&aac ute;sledne bol králik zaradený medzi stredné plemená vo farbe modrej do vzorníka pre posudzovanie králikov.

Chovatelia tohto plemena sa združujú v chovateľskom klube králikov KANINO. Z chovateľov, ktorí dosahujú s týmto plemenom dobrých výsledkov a udržujú ho na vysokej úrovni možno ešte spomenúť Stanislava Cebu Alekšince, Pavla Malára Hlohovec, Pavla Ochodníckeho Zemanské Podhradie, Ján Holubčík Dolné Vestenice a mnoho ďalších