A A A
Na internete bude priamy prenos života bocianaČoskoro bude možné sledovať on line prenosy zo života bociana bieleho prostredníctvom prenosovej techniky v blízkosti hniezda, mikrofónu a kamery s nočným videním.

Ako uviedla hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková, štátna ochrana prírody SR – Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) bude po prenosoch zo zimného kŕmenia operencov pokračovať v on line prenosoch.

Potrebnú techniku ochranári namontujú až po prílete bocianej rodiny na základnú školu v Liptovskom Mikuláši. Na jej streche bocian hniezdi. „Pozorovanie bocianov pomôže zoológom priblížiť základné biologické zákonitosti správaniay jednej bocianej rodinky od párenia, vysedenia znášky vajec až po vyletenie mladých bocianov z hniezda,“ informovala hovorkyňa envirorezortu.

Bociany bude mať podľa jej slov možnosť sledovať ktokoľvek prostredníctvom webovej stránky www.spravatanap.sk alebo www.kukaj.sk.

 

V nedeľu bol Medzinárodný deň vtákov a to je podľa jej slov čas, keď začnú pod Tatry prilietať bociany. „Mnohí Európania považujú bociana za symbol šťastia a plodnosti, čo je veľmi dôležité z hľadiska jeho ochrany,“ uviedla Hudáková. Správa TANAP-u plánuje pokračovať aj v on line prenosoch života dravcov z našich veľhôr. Podľa nej odborní pracovníci momentálne vyberajú najvhodnejšie hniezdisko orla skalného alebo orla krikľavého.

Návštevníci webovej stránky si budú môcť prepínať kamery na dva druhy vtáctva. „Po vyletení dravcov z hniezd koncom leta Správa TANAP-u plánuje 250-kilogramovú kamerovú aparatúru preniesť do alpínskeho stupňa s cieľom sledovať opäť kamzíky a svište,“ dodala hovorkyňa.

Vďaka webovým kamerám už štvrtý rok Správa TANAP-u umožňuje milovníkom prírody prenášať kvalitné on line prenosy z rôznych kútov nášho najstaršieho národného parku. „Prostredníctvom nich sa sledovali svište, orly, sokoly, kamzíky a zimné operence,“ uviedla Hudáková a dodala, že ich najnovším projektom je už spomínaný on line prenos života bociana bieleho.

ifauna
ifauna
ifauna

 

No Internet Connection