A A A

Bolo skôr vajce alebo sliepka?Vajcia umožňujú vychovať mladé bez toho, aby sa museli vzdať svojej najväčšej evolučnej výhody

Cicavce aj niektoré jaštery dokážu priviesť na svet živé mláďatá, ale žiadny druh lietajúceho vtáka nie.
Práve pre lietanie vtáky obetovali schopnosť porodiť živé mláďatá. Rastúce mláďa by totiž matke pridalo príliš veľa hmotnosti, čo by jej sťažilo, alebo úplne znemožnilo lietanie.

Zázračný oblúk

V kritickom čase by bola veľkému nebezpečenstvu od predátorov vystavená nielen matka, ale aj potomok. Bez schopnosti lietať by sa vtákom zároveň sťažil prístup k potrave.
Evolúcia preto problém obišla a mláďatá vtákov umiestnila mimo tela matky. Tá môže naďalej lietať a zháňať potravu.

Vajcia však rodičov naďalej potrebujú - najmä ich teplo, o ktoré sa môže postarať aj samec.
Aj samotné slepačie vajce je vymyslené geniálne. Jeho tvar je akýmsi trojrozmerným oblúkom. Vajce vďaka tomu znesie prekvapivo veľký tlak na vrchnej a spodnej strane. Oblúkový tvar rozkladá hmotnosť zo špičky na celé vajce, čo znamená, že ťažký dospelý jedinec na vajci môže pohodlne sedieť.
Krehká škrupinka praskne aj pri slabom údere na hociktoré miesto. Zdanlivo nezmyselná vlastnosť vajca je ústupkom pre mláďa, ktoré musí škrupinku prekonať vlastnými silami.

iBAZOSJedno za deň

Človek si z evolučného ochranného mechanizmu pri domestikovaní kury spravil stabilný prísun živín.
Jedna dospelá kura znesie vajce približne každých 25 hodín a nezáleží na tom, či má v okolí kohúta, ktorý by ho dokázal oplodniť.
Ak sa vajce oplodniť podarilo, kuriatko by sa vyliahlo približne za tri týždne. Vývoj kureniec môže trvať dlhšie v prípade, že sa ich kure nepodarí udržať v stabilnej teplote.
Sliepka dokáže okrem pravidelného prísunu vajec ešte jednu skvelú vec: skladovať v tele kohútie spermie. Znamená to, že vajíčka, z ktorých sa môžu kuriatka vyliahnuť, môže naklásť aj niekoľko týždňov po kontakte s kohútom. Človek pripustí vyliahnutie len malého zlomku vajíčok. Ostatné skončia na tanieri.
Vajce obsahuje všetky živiny, ktoré mláďa potrebuje na vývoj, čo znamená, že je zložené najmä z bielkovín a tukov. Väčšina z nich je v žĺtku. Bielok slúži najmä na ochranu plodu pred poškodením.
Väčšie slepačie vajíčko v sebe neskrýva len 70 kalórií a dosť cholesterolu na jeden deň.

Čo bolo skôr?

Čo bolo skôr, vajce alebo sliepka? Otázka sprevádza ľudstvo možno už od čias, keď si kurence domestikovalo. Napriek tomu, že ju riešia generácie biológov aj filozofov, otázka stále žije. Problém je v tom, že odpovedí je niekoľko a žiadna z nich nie je úplne nesprávna. Záleží na tom, ako vlastne chápeme otázku.
Ak úplne doslovne, tak je odpoveď jednoduchá a vyhráva vajce. Dnešný domestikovaný druh kuraťa Gallus gallus domesticus je starý najviac osemtisíc rokov. Prvé vajcia kládli jeho predkovia stovky miliónov rokov v minulosti.
Po biologickej stránke presne vieme, ako sa prvá kura vyliahla. V dávnej minulosti sa stretli dva vtáky, ktoré neboli tak úplne kurami, ale osud predurčil, že ich spojením vznikne prvá sliepka v histórii. Zniesli vajíčko, v ktorom sa spojili ich sexuálne bunky a spolu s drobnou mutáciou vznikla jedinečná kombinácia DNA. Tá umožnila vznik prvého vtáka, ktorého dnes nazývame kura.
Časový sled udalostí je jasný. Otázkou je, či rodičia prvej kury, ktorí kurami dokázateľne neboli, zniesli „kuracie vajce”. Ak sa vám o veci ťažko rozmýšľa, skúste na chvíľu zapudiť realitu a problém dohnať do extrému. Predstavte si, že vajce nakladie pes a vyliahne sa z neho mačka. Je znesené vajíčko psie alebo mačacie?
Ak pripustíme, že „kuracie vajce” je akékoľvek vajce, z ktorého sa kura vyliahne, prvé bolo určite vajce. Ak si myslíte, že kuracie vajce môže vzniknúť len spárením dvoch kúr, prvá bola kura. Nech si vyberiete ktorúkoľvek z odpovedí, opustíte tvrdé fakty biológie a zapadnete do ťažkej sémantiky.

Kura je lož

Z kuracej debaty sa však dá uniknúť. Elegantným riešením je napríklad vyhlásiť, že kura neexistuje. Prísne technicky máte pravdu. DNA každej jednotlivej kury sa od iných líši, čo znamená, že kura je len pojem, ktorým ľudia označujú vtáky s podobnými vlastnosťami.
Evolúcia však neprebieha v skokoch, ale v drobných krôčikoch a každá nasledujúca generácia sa od ďalšej líši len nebadateľne.
Keďže nový druh vytvoria zmeny za tisíce generácií, v skutočnosti nevieme presne identifikovať moment, kedy kura vznikla. Celá dilema, tak ako sme ju opísali vyššie, je výsledkom ľudskej potreby rozkúskovať a opísať veci okolo seba aj za cenu toho, že výsledný obraz je nedokonalý.