A A A
Dva vzácne sokoly červenonohé, ktoré sa minulý rok narodili na Slovensku, sa tento rok vrátili na svoju pôvodnú lokalitu.

“Ide o vôbec prvý potvrdený prípad na Slovensku,” zdôraznil Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku s tým, že vzhľadom k vysokej úmrtnosti mláďat tohto druhu to ornitológovia považujú za unikát. Obe samičky, ktoré pomenovali Monika a Majka, sa podľa Slobodníka pravdepodobne zapoja do pomoci už hniezdiacim párom tak, ako je to pre tento druh typické.
ÚSPEŠNÝ ROK

„Minulý rok bol pre sokola červenonohého, na Slovensku kriticky ohrozeného druhu, úspešný. Spolu päť párov vyviedlo 19 mláďat. Štatistiky sú neúprosné, počas prvého roka života zahynie 70 až 80 percent vtákov,” konštatoval Slobodník.

Ornitológovia zakrúžkovali 16 vlani narodených mláďat a práve vďaka špeciálnym krúžkom sa podarilo potvrdiť návrat Moniky a Majky na jediné hniezdisko sokola červenonohého na západ Slovenska. Počas migrácie do Afriky a späť prekonali asi 20 000 km.

CHCÚ POKRAČOVAŤ V KRÚŽKOVANÍ

Sokol červenonohý hniezdi v kolóniách, tvoria ich hniezdiace páry a takzvaní pomocníci, ktorí zvyšujú šance vyliahnutých mláďat na prežitie.

“Po náročnom návrate z Afriky sa u nás pomaly vytvárajú páry. Následne nastane obdobie pokoja – samičky budú sedieť na vajíčkach a samce im budú nosiť potravu necelý mesiac. Po vyliahnutí prikrmujú malé sokolíky iba ich rodičia. Už v tom čase im helperi pomáhajú tak, že okolie hniezda strážia. Pri spozorovaní prípadného nepriateľa – napríklad jastraba, sa kolónia zomkne a krikom a náletmi sa ho snaží odohnať. Neskôr už kŕmia mláďatá aj helperi, medzi ne sa pravdepodobne zaradia aj dve okrúžkované samičky,” vysvetlil Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. Organizácia aj tento rok plánuje pokračovať v krúžkovaní. Ide o efektívnu metódu získavania informácií o migračných trasách a pohyboch vtákov.

ifauna
ifauna